Z autyzmem do końca życia

Z autyzmem do końca życia

Autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym, z powodu którego dziecko rozwija się inaczej. Zostaje z nim do końca życia.

Dzieci autystyczne często nie mówią lub dużo później niż inne dzieci wypowiadają pierwsze słowa. Nie wchodzą w relacje i interakcje, np. nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu. Mogą przejawiać stereotypowe zachowania i zabawy, takie jak trzepanie rączkami, używanie nietypowych przedmiotów do zabawy (np. śrubokręta, kombinerek, widelca), układanie zabawek w długie rzędy, fascynujące może stać się dla nich natomiast obracające się kółko samochodu czy inne powtarzalne czynności.

Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat. Autyzm może powodować nadwrażliwość na bodźce. Nawet delikatny dotyk może sprawiać im ból lub odwrotnie – nawet silne uderzenie jest przez nich ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory sprawia, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez ONZ. Jaka jest świadomość Polaków na temat tego zaburzenia? Wyniki Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu, przeprowadzonego przez ośrodek Maison & Partners w grudniu 2017 roku, pokazują, że Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Aż 95 proc. badanych nie potrafi wyjaśnić, czym ono właściwie jest, a 54 proc. czerpie wiedzę z filmów i seriali.

Chcąc przybliżyć Polakom problem autyzmu – zaburzenia diagnozowanego u 1 na 100 dzieci oraz zmienić postawy społeczeństwa wobec osób, które są nim dotknięte, Fundacja JiM z Łodzi kolejny już raz realizuje ogólnopolską akcję “Polska na niebiesko”, w ramach której ponad 100 budynków w całym kraju zaświeci dzisiaj na niebiesko. Tegorocznej edycji akcji przyświeca hasło: “Autyzm. Na całe życie”.

W Warszawie już od 10 marca 2018 r. realizowana jest kampania społeczna “Oswoić autyzm”, w ramach której odbywają się bezpłatne konsultacje ze specjalistami w dziedzinie autyzmu z lokalnych instytucji: Fundacji Synapsis, Fundacji Autismus, Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal oraz Neuron-Biofeedback Terapia i Rozwój Dzieci. Najbliższe zaplanowano 7 kwietnia w godz. 9.00-19.00 w Galerii Północnej. Z kolei 21 kwietnia 2018 r. w Białołęckim Ośrodku Kultury, już po raz czwarty, odbędzie się konferencja szkoleniowa “Oswoić autyzm”, na której można będzie dowiedzieć się m.in. jak i gdzie szukać pomocy dla osób z autyzmem. Jej ambasadorem ponownie został aktor Paweł Burczyk, a honorowy patronat po raz kolejny objął rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Link do zapisów dostępny jest na stronie: http://razemdlabialoleki.waw.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.