To mogą być objawy nowotworu krwi

To mogą być objawy nowotworu krwi

Nowotwory krwi potrafią dawać bardzo niecharakterystyczne objawy, przez co pacjenci nawet nie podejrzewają, że z ich zdrowiem nie jest najlepiej. Niektóre przypominają zwykłą infekcję. Dlatego tak ważne są badania krwi.

Pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, mogą być właśnie nieprawidłowe wyniki badań krwi, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można szybko rozpoznać nowotwór krwi, co znacznie poprawia rokowania i zwiększa szanse na wyleczenie.

Nie bagatelizuj tych objawów!

Niektóre nowotwory hematologiczne, np. chłoniaki, mogą długo nie powodować żadnych zmian w badaniach krwi, ale zwykle towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych. Jest to również bardzo niepokojący wczesny objaw choroby. Chociaż nowotwory krwi różnią się od siebie, dają zazwyczaj podobne, stopniowo narastające i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie objawy. Niestety są one często bagatelizowane i kojarzone z innymi dolegliwościami. Jak zauważa hematolog prof. Krzysztof Jamroziak ze szpitala Magodent, jeśli towarzyszą nam przez dłuższy czas, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań krwi.

O jakich objawach mowa?

Do najczęstszych objawów sygnalizujących chorobę nowotworową zaliczyć możemy przewlekłe uczucie zmęczenia, którego przyczyną jest zwykle niedokrwistość (anemia), wtórna do rozwijającego się w szpiku nowotworu. Może ono być spowodowane oczywiście różnymi innymi czynnikami, np. brakiem snu, przepracowaniem oraz nieracjonalną i niepełnowartościową dietą, niemniej warto być czujnym i w razie utrzymywania się podobnych objawów, należy zgłosić się do lekarza. Częstym, wczesnym objawem nowotworów krwi, są także wzmożone infekcje, które trwają zwykle znacznie dłużej niż zwykłe przeziębienie. Przewlekły ból gardła, kaszel, stany podgorączkowe lub gorączka, krwawienie z nosa i/lub dziąseł, nocna nadmierna potliwość, zauważalna podatność na siniaki, mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie. Bardzo ważnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie gdy są one niebolesne i nie towarzyszy im infekcja. Tego objawu nie wolno zbagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. O nowotworze krwi mogą też świadczyć: ból kości, mięśni i stawów, obniżona tolerancja wysiłku, spłycony oddech, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz niewyjaśniona utrata masy ciała.

prof. Krzysztof Jamroziak, Magodent  

Diagnoza i co dalej?

W przypadku podejrzenia nowotworu niezwykle cenny jest czas. W tym celu lekarz pierwszego kontaktu zakłada pacjentowi kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), która przyspiesza zarówno proces diagnostyczny, jak i ewentualne leczenie.

Jak podkreśla prof. Jamroziak, jeśli wstępna diagnostyka potwierdziła chorobę nowotworową, pacjent kierowany jest na diagnostykę pogłębioną. Polega ona na ustaleniu stopnia zaawansowania choroby i oceny kwalifikacji do ewentualnego radykalnego leczenia. Ten etap trwa około trzech tygodni (wstępna i pogłębiona diagnostyka trwają łącznie około siedmiu tygodni). Po tym czasie zwołuje się zwykle konsylium lekarzy, którzy ustalają termin i indywidualnie dostosowany do pacjenta sposób leczenia. Tym, co wyróżnia szybką terapię onkologiczną jest to, że na żadnym etapie pacjent nie jest pozostawiony samemu sobie. Otrzymuje pełne wsparcie, również psychoonkologiczne, co w przypadku procesu leczenia jest niezwykle istotne.

Jak częste są nowotwory krwi?

Nadal stanowią one jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Rocznie umiera z ich powodu prawie 10 mln osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, każdego dnia w Polsce ponad 400 osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Wśród nich są również nowotwory układu krwiotwórczego, których wykrycie – z uwagi na nieoczywiste symptomy – opóźnia często diagnozę. Dlatego nietrudno je zbagatelizować i przypisać np. zmęczeniu.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że tylko na przełomie ostatnich trzech dekad liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie w Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest niemal 6 tys. nowych przypadków.

Rodzaje nowotworów krwi

Do nowotworów krwi zaliczamy choroby układu krwiotwórczego oraz układu chłonnego. Choroby nowotworowe układu krwiotwórczego to różnego typu białaczki, które diagnozowane są zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są to ostre białaczki szpikowe o częstych niepomyślnych rokowaniach oraz białaczki przewlekłe. Do nowotworów układu chłonnego zaliczamy chłoniaki i szpiczaki.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.