Zrób test na HIV! Rusza akcja testowania w klubach i na festiwalach

Zrób test na HIV! Rusza akcja testowania w klubach i na festiwalach

Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV wciąż wzrasta, ale odsetek Polaków, którzy się testują, wciąż pozostaje na niskim poziomie. To może oznaczać, że wiele osób jest zakażonych, ale o tym jeszcze nie wie!

W ramach projektu PartyTEST doradcy ds. HIV, pielęgniarki i streetworker z Fundacji Edukacji Społecznej zachęcają do wykonania testów na HIV, HCV i kiłę, udzielają informacji na temat tych zakażeń, a także przeprowadzają badania tam, gdzie gromadzą się najbardziej narażeni na zakażenie młodzi dorośli – na festiwalach i w klubach. Środki na prowadzenie tych działań pochodzą z konkursu finansowanego przez Gilead Sciences Poland – Pozytywnie Otwarci.

Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS nadal tylko 10-20 proc. dorosłych Polaków kiedykolwiek zrobiło test w kierunku HIV.

Duża liczba zakażeń HIV, HCV i kiłą jest notowana wśród młodych dorosłych. Do nich właśnie chce dotrzeć Fundacja Edukacji Społecznej i testować ich tam, gdzie czują się swobodnie. Stąd pomysł na akcje w klubach i na festiwalach. Dzięki doświadczeniu Fundacji takie testowanie to nie tylko wygoda dla zainteresowanych oraz szybka droga od decyzji o zrobieniu testu do samego badania, ale też anonimowość i zachowane zasad BHP.

– Test na choroby przenoszone drogą płciową może wiązać się ze stresem. My ten stres staramy się maksymalnie ograniczyć — mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Zdrowotnej.

Najbliższe testowanie podczas imprezy klubowej odbędzie się 10 maja w klubie Dzik przy ul. Belwederskiej 44 w Warszawie. Krótko potem zaczyna się Europejski Tydzień Testowania, który w tym roku przypada na 15-21 maja.

– W tym czasie planowane jest dalsze testowanie m.in. z wykorzystaniem Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, czyli kampera, w którym można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS o chorobach przenoszonych drogą płciową, zrobić testy na HIV, HCV i kiłę oraz otrzymać wsparcie psychologa – mówi Agnieszka Świderska.

Mobilny Serwis Redukcji Szkód będzie można spotkać przez cały maj w każdy wtorek i piątek na warszawskiej Pradze.

Szczegóły na temat tego, gdzie odbędą się kolejne imprezy klubowe z testowaniem na choroby przenoszone drogą płciową oraz co jeszcze dzieje się w ramach projektu PartyTEST dostępne są na profilu facebookowym Fundacji Edukacji Społecznej.

– W kamperze Fundacji Edukacji Społecznej testowali się już na HIV i HCV ludzie z całej Polski, a sama Fundacja od lat współpracuje z organizatorami festiwali oraz właścicielami klubów. To gwarantuje, że testowanie przeprowadzane przez doradców ds. HIV/AIDS i pielęgniarki FES w ramach projektu PartyTEST będą robione profesjonalnie. Bardzo się cieszę, że przekazane przez nas środki pomagają dotrzeć z tymi badaniami do młodzieży – komentuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Żel z sokiem z aloesu — wielofunkcyjny kosmetyk nie tylko na lato

Intensywnie nawilża, odżywia, koi, regeneruje i chroni przed fotostarzeniem. Można go stosować na włosy, twarz i ciało. Tak wszechstronne działanie zawdzięcza składowi, w którym 90 proc. stanowi sok z aloesu.