Sprawdź, który szampon ma najlepsze oceny

Sprawdź, który szampon ma najlepsze oceny

Fot. Pixabay.com

Bogata oferta szamponów na rynku do włosów z jednej strony daje możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego produktu, z drugiej strony jednak wcale nie ułatwia podjęcia obiektywnej decyzji zakupowej. Z pomocą przychodzi Polski Instytut Badań Jakości, który przeprowadził test 10 szamponów przeznaczonych do włosów normalnych oferowanych na polskim rynku.

Ocenie poddano następujące produkty:

  • Cien Szampon do Włosów 7 Ziół i Aloes
  • Cosmia Szampon do Włosów Normalnych
  • Isana Szampon 7 Ziół
  • Natei 7 Herbs
  • Naturia Pokrzywa/Zielona Herbata
  • Pro Formula Aloe Vera
  • Schauma 7 Ziół Świeżość i Objętość
  • Szampon Familijny z Czarną Rzepą i Witaminami
  • Timotei Pure z 100% Naturalnym Wyciągiem z Zielonej Herbaty
  • Ziaja Szampon do Włosów Normalnych Figowy

Przetestuj i oceń

„Badanie szamponów 2018” zostało przeprowadzone w styczniu 2018 roku we współpracy z renomowanym instytutem badań kosmetyków na grupie 60 wykwalifikowanych testerów. Każdemu z nich w sposób losowy przyporządkowano pięć różnych próbek szamponów, które zostały wcześniej przelane do specjalnych opakowań, aby uniemożliwić identyfikację marki produktu.

Przez następne 20 dni uczestnicy badania testowali każdą z próbek w warunkach domowych. Oceniali ich konsystencję, łatwość rozprowadzania na włosach, pienistość i wydajność, a następnie opiniowali ich jakość, wypełniając specjalnie przygotowaną do tego celu ankietę. W ostatnim etapie badania mieli za zadanie stworzyć własny ranking testowanych produktów.

Na podstawie wskazań uczestników badania oraz opracowanych przez nich rankingów badacze Polskiego Instytutu Badań Jakości (PIBJA) dokonali ostatecznego porównania jakości szamponów oraz stworzyli ich zestawienie. Każdy produkt biorący udział w badaniu został przetestowany 120 razy.

Wyniki badania

Na podstawie wskazań uczestników badania zwycięzcą testu został szampon Ziaja, który z wynikiem 100 proc. i oceną celującą został oceniony wyżej niż drugi w rankingu –  oferowany przez markę Isana (wynik 97 proc., ocena celująca). Ostatnie miejsce na podium przypadło szamponowi Timotei, który uzyskał rezultat 95 proc. (ocena bardzo dobry+).

Na podstawie miejsc w rankingu oraz cen poszczególnych produktów, badacze PIBJA stworzyli również zestawienie szamponów, biorąc pod uwagę stosunek ich ceny do jakości. W tej kategorii testu najlepszy wynik – 100 proc. uzyskał produkt marki Natei (marka własna sieci Biedronka), wyprzedzając  o 3 proc. markę Cien (oferowaną przez sieć Lidl) oraz o nieco ponad 20 proc. szampon Pro Formula (marka własna sieci Tesco).

Wyniki „Badania szamponów 2018” pokazują ciekawą prawidłowość – najlepsze produkty tego typu oferowane są przez renomowane marki, takie jak Ziaja, czy Timotei, podczas gdy szampony z najlepszym stosunkiem jakości do ceny znaleźć można przede wszystkim w sieciach handlowych jako marki własne. Wyjątkiem jest tutaj produkt sieci Rossmann – szampon Isana, który potrafi nawiązać równą walkę z liderami rynku – komentują badacze.

Kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach

Stosunek jakości do ceny

Marka Wynik Info
1 Natei 100% celujący
2 Cien 97% celujący
3 Pro Formula 79% dobry

Aplikacja

Marka Wynik Info
1 Ziaja 100% celujący
2 Isana 99% celujący
3 Timotei 97% celujący

Efekt

Marka Wynik Info
1 Ziaja 100% celujący
2 Timotei 95% bardzo dobry +
3 Isana 94% bardzo dobry

Zbalansowana pielęgnacja

Marka Wynik Info
1 Naturia 100% celujący
2 Ziaja 93% bardzo dobry
3 Cien 90% bardzo dobry

Rekomendacja klientów

Marka Wynik Info
1 Timotei 100% celujący
2 Ziaja 98% celujący
3 Isana 96% celujący

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like

Nowoczesne leczenie ortodontyczne: co zamiast aparatu stałego?

Skanowanie 3D, cyfrowe projektowanie uśmiechu, przezroczyste nakładki ortodontyczne