Ruszyła kampania antyrakowa

Ruszyła kampania antyrakowa

Dwa towarzystwa naukowe połączyły siły i stworzyły wspólną kampanię edukacyjną “Ty decydujesz, czy zachorujesz!”.

Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka chorób nowotworowych i związanych z nimi zagrożeń oraz promowanie profilaktyki.

Znani lekarze: prof. Wojciech Wysocki – prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, prof. Adam Maciejczyk – prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i prof. Piotr Rutkowski – kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, poprzez tę kampanię chcą zwrócić naszą uwagę na codzienne zachowania i podejmowane przez nas decyzje, które w przyszłości mogą wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Od lewej: prof. Piotr Rutkowski, prof. Wojciech Wysocki, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i prof. Adam Maciejczyk

Nasza kampania skierowana jest do całego społeczeństwa, a w szczególności do osób prowadzących niezdrowy tryb życia, niezainteresowanych tematyką zdrowotną. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat raka i odpowiedniej profilaktyki antynowotworowej, stąd też mocne hasło, które ma zwrócić uwagę na zależności między prowadzonym stylem życia a nowotworami. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców z prostym przekazem: Główną przyczyną występowania nowotworów jest niezdrowy styl życia! Zaledwie 5-10 proc. nowotworów ma podłoże genetyczne, a ponad 80 proc. jest konsekwencją czynników zewnętrznych – niezdrowego stylu życia i złych nawyków – mówi prof. Piotr Rutkowski.

Jak podkreślali lekarze podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji Światowego Dnia Onkologii, który wybrali jako datę startu kampanii, głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych są:

  • palenie papierosów;
  • otyłość związana z niewłaściwą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej;
  • nadużywanie alkoholu;
  • promieniowanie ultrafioletowe.

Wśród trzech najczęstszych nowotworów, na które chorują Polacy, czyli rak płuca, piersi i prostaty, te czynniki odpowiadają za 70-90 proc. zachorowań.

Spośród wszystkich zgonów związanych z nowotworami ok. 30 proc. jest spowodowanych paleniem tytoniu, kolejnych 30 proc. jest związanych z dietą, a około 15-20 proc. z infekcjami. Pozostały odsetek nowotworów jest spowodowany przez inne czynniki, takie jak ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, stres czy brak aktywności fizycznej – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski.

Eksperci doskonale wiedzą, że radykalna zmiana wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń jest bardzo trudna. Dlatego zachęcają, aby zacząć od małych kroczków i niewielkich, wprowadzanych stopniowo modyfikacji. Powinniśmy pamiętać, że zmiana stylu życia nie gwarantuje co prawda całkowitej ochrony przed jakąkolwiek chorobą, jednak w sposób znaczący obniża prawdopodobieństwa jej wystąpienia.

Sprawdź, jak możesz obniżyć ryzyko zachorowania na raka

  • Rzuć palenie – to główna przyczyna występowania raka płuca, nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Jeden papieros zawiera około 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 tys. osób, które same nigdy nie paliły. Według badań, ponad 14 mln (!) Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego!
  • Zredukuj swoją wagę – właściwa zbilansowana dieta, oparta o warzywa i niskotłuszczowe produkty, zmniejsza ryzyko występowania otyłości, a więc również wielu nowotworów, w tym raka jelita grubego i szyjki macicy. W redukcji wagi ważny jest także ruch. Według szacunków World Cancer Research Fund około 20 proc. przypadków nowotworów diagnozowanych w Stanach Zjednoczonych ma związek z małą aktywnością fizyczną i niezdrowym stylem życia. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca, macicy i jelita grubego, a 10 tys. kroków dziennie to minimalna dawka ruchu konieczna dla zachowania zdrowia.
  • Ogranicz ilość wypijanego alkoholu – statystyczny Polak wypija rocznie około 10 litrów czystego alkoholu, który przyczynia się do powstawania nowotworów głowy i szyi, wątroby, jelita grubego i piersi. Połączenie alkoholu i tytoniu jest szczególnie niebezpieczne. Alkohol niszczy błonę śluzową jamy ustnej i gardła i w ten sposób ułatwia wchłanianie szkodliwych związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym. Osoby palące papierosy i pijące alkohol są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia nowotworów gardła i przełyku.
  • Używaj kremów z filtrem ochronnym – ochrona skóry przed szkodliwymi promieniami UV jest najlepszą metodą ograniczenia ryzyka zachorowania na czerniaki oraz inne nowotwory skóry. Ważna jest także całkowita rezygnacja z korzystania z solarium.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?