Przygotuj się do wyjazdu w tropiki!

Przygotuj się do wyjazdu w tropiki!

Fot. pixabay.com

Zbadanie stanu zdrowia, zapoznanie się z informacjami o dostępie do pomocy medycznej w kraju, do którego się wybieramy, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a  przede wszystkim szczepienia ochronne to podstawowe warunki, jakie należy spełnić przed wyjazdem do krajów tropikalnych – przypomina dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Polscy turyści coraz częściej wybierają się w najdalsze zakątki świata. Daleki Wschód, Ameryka Południowa, Afryka… Egzotyczne kraje kuszą atrakcyjnymi ofertami. Trudno z nich nie skorzystać, by choć na kilka dni przenieść się w bajkowy klimat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że egzotyczny świat niesie ze sobą tyle samo atrakcji, co zagrożeń.

W krajach tropikalnych występują drobnoustroje wywołujące niebezpieczne choroby, których nie ma w Europie,  a złe warunki sanitarne sprzyjają ich szybkiemu rozwojowi.

Choroby występujące w tropikach mogą być przenoszone drogą pokarmową (m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, biegunka wywołana zainfekowaną wodą czy żywnością), czy przez owady:  komary, muszki, a także kleszcze (żółta gorączka, kleszczowe zapalenie mózgu, malaria). Nierzadko do zakażenia dochodzi poprzez krew, czy kontakt z wydzielinami (zakażenie wirusem WZW typu B, WZW typu C, HIV).

Sporym zagrożeniem w tropikach jest wścieklizna, na którą można zachorować po pokąsaniu lub zadrapaniu przez chore zwierzęta, np. małpy.

Zaszczep się i bądź zdrów!

“Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed wieloma chorobami są szczepienia. Zanim zdecydujemy się na wyjazd do dalekiego kraju, powinniśmy uzupełnić szczepienia obowiązujące w Polsce – przeciwko polio, błonicy, tężcowi, odrze, śwince i różyczce, a także WZW typu B. Kolejnym krokiem powinno być zaszczepienie się przeciwko chorobom występującym w krajach tropikalnych” – przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Obowiązkowe przy wjeździe do większości krajów Afryki i Ameryki Południowej są szczepienia przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Do zalecanych należą szczepienia przeciwko tzw. żółtaczce pokarmowej (WZW typu A),  żółtaczce wszczepiennej (WZW typu B) oraz durowi brzusznemu (tyfusowi). Niektóre państwa wymagają także innych szczepień. Przykładowo, turyści przyjeżdżający do Arabii Saudyjskiej powinni być zaszczepieni przeciwko meningokokom.

Lekarze przypominają, że do punktu szczepień należy zgłosić się minimum cztery, a najlepiej sześć-osiem tygodni przed planowanym wyjazdem.

“Decyzję o szczepieniu pomoże podjąć lekarz rodzinny, który zna stan zdrowia pacjenta oraz dotychczas wykonane przez niego szczepienia. Podczas wizyty będzie można także wspólnie omówić aktualną sytuację epidemiologiczną, jaka panuje w danym kraju” – radzi dr Bożena Janicka.

Musisz o tym pamiętać!

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zakażenia, przestrzegaj następujących zasad:

  • unikaj picia soków ze świeżo wyciskanych owoców zakupionych u przygodnie napotkanych na ulicy sprzedawców,
  • nie używaj kostek lodu (mogą być zamrożone z zainfekowanej wody),
  • pije napoje tylko z butelek, puszek lub kartonów, które sam otworzysz,
  • jedz tylko umyte owoce,
  • unikaj surówek (pokarmy powinny być ugotowane),
  • nie odstawiaj jedzenia na później (mogą zostać skażone przez owady),
  • przed każdym posiłkiem myj ręce,
  • myj zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej,
  • unikaj kąpieli w zbiornikach wody słodkiej (jeziora i rzeki to siedliska pasożytów).

Skompletuj apteczkę

Bagaż turysty wybierającego się w tropiki powinien być wyposażony w apteczkę z lekami:

  • na problemy żołądkowo-jelitowe,
  • łagodzące oparzenia słoneczne,
  • leki na przeziębienie,
  • leki przeciwbólowe,
  • środki na biegunkę,
  • środki odstraszające owady,
  • leki zapobiegające malarii, jeśli wybierasz się do kraju, w którym występuje ta choroba.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ABC podróży do tropików

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?