Przemoc seksualna może przybierać różne formy. Jest powszechna w szkole i na podwórku

Przemoc seksualna może przybierać różne formy. Jest powszechna w szkole i na podwórku

Fot. pixabay.com

Przemoc seksualna wśród osób młodych może przybierać różne formy, ale młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.

Przemocą seksualną jest np. robienie i przesyłanie zdjęć, wygłaszanie komentarzy na temat ciała, naruszanie przestrzeni osobistej przez dotyk, dotykanie intymnych części ciała, ściąganie ubrań, używanie obraźliwych określeń dotyczących płci, a także stalking. Tego typu przemocy doświadczają miliony dzieci i młodzieży na świecie.

Dramatyczne skutki przemocy seksualnej

Zachowania o charakterze seksualnym są trudne do rozpoznania. Według ekspertów dzieje się tak dlatego, że przemoc seksualna w szkole i na podwórku jest często deprecjonowana i niedoceniana w procesie rozwoju psychoseksualnego młodzieży. Dlatego, zdaniem specjalistów, to zjawisko trzeba koniecznie rozpoznawać i mu przeciwdziałać.

– Konsekwencje przemocy seksualnej ciągną się od depresji poprzez zespół stresu pourazowego, sięganie po alkohol, słabe uczenie się, izolowanie. Czasem dzieci nie chcą pójść do szkoły, bo boją się, że znów je “to” spotka. Niektóre mogą nie chcieć zgłaszać tego komukolwiek. Milczę, bo dbam o swoje bezpieczeństwo, bo boję się, że nie dostanę wsparcia od dorosłych. Dorośli bowiem często nie rozumieją przemocy seksualnej wśród rówieśników. Nie dowierzają dziecku, bagatelizują. Największym problemem jest bezczynność. W dziecku modeluje się wówczas bezsilność — mówi dr Izabela Jąderek, psycholożka i seksuolożka z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, autorka pierwszej w Polsce książki dla nauczycieli, rodziców i edukatorów seksualnych, która w kompleksowy sposób przedstawia seksualność nastolatków wraz ze współczesnymi dla niej zagrożeniami.

Szanuj granice intymności dziecka

Dzieci wynoszą normy z domu, a w domach bywa różnie. Można przypuszczać, że rodzice często nie szanują granic intymności dziecka. Wchodzą do łazienki, nie pukają do pokoju nastolatka, komentują szyderczo jego wygląd, sposób ubierania się, kontrolują dziecko na każdym kroku. Tymczasem nadmiernie kontrolowane dziecko nie rozwija świadomości prywatności i może wywierać nacisk na inne dzieci albo nie umieć postawić granic w relacji z rówieśnikami.

Dr Izabela Jąderek podkreśla, że należy uczyć dzieci, że nie tylko ich uczucia są ważne. Należy kształtować empatię — to, co robię, kogoś innego może ranić. W okresie dojrzewania bardzo ważne jest wykształcenie granic fizycznych swoich i innych — dziecko musi to wiedzieć!

– Nie uczymy o prywatności cielesnej, relacyjnej seksualnej, albo przekazujemy nieadekwatne do wieku wiadomości. Najlepiej omówić przemoc seksualną z dzieckiem na przykładzie, żeby ono mogło się odnieść. Wiek 11 lat to jest już za późno, żeby mówić o pornografii. W telefonach dzieci oglądają różności. Należy zwrócić uwagę, jak to wpływa na dziecko, jak kształtuje jego relacje rówieśnicze — mówi dr Izabela Jąderek.

Jak podkreśla, zawsze należy zadać sobie ważne pytanie, po co dziecko to robi, należy spojrzeć od spodu, sprawdzić, o co chodzi, że tak się zachowuje. Może samo w domu doświadcza przemocy seksualnej? – Częsty brak wiedzy ze strony opiekunów, nauczycieli, rodziców związanych ze zjawiskiem przemocy seksualnej przyczynia się do bagatelizowania zachowań agresywnych, braku reakcji na określone zachowania, a w rezultacie podtrzymywania przemocy seksualnej i bierności osób jej doświadczających, jak również ewentualnych świadków takich zdarzeń. Bezwzględnie trzeba rozpoznawać określone zachowania i przygotować działania profilaktyczne wśród opiekunów — mówi ekspertka.

Seksualnej przemocy rówieśniczej może doświadczyć każdy, niezależnie od tego, z jakiego domu pochodzi. A temat zarówno agresji rówieśniczej, jak i przemocy seksualnej musi przestać stanowić tabu.

Przemoc seksualna rówieśników doczekała się badań

Jak pokazuje “Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, opublikowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 68 proc. dziewczyn i 23 proc. chłopców odczuwało ból wskutek doświadczenia przemocy podczas randki (ogółem było to 44 proc.). Przemocy podczas randki doświadczyło kiedykolwiek 6 proc., w ostatnim roku 4 proc. badanych. Ponadto starsze nastolatki (15-17 lat) częściej niż młodsze (13-14 lat) doświadczały przemocy fizycznej podczas randki (8 proc. vs 4 proc.).

Agnieszka Izdebska i Katarzyna Pilarczyk z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w artykule “Wykorzystanie seksualne dziecka. Wyniki ogólnopolskiej diagnozy skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci” również analizują niechciany dotyk ze strony rówieśnika. Jako sprawcę w przeważającej mierze wskazywano niespokrewnione osoby znane badanym (63 proc.). Niższy, chociaż nadal znaczący odsetek (41 proc.) dotyczył osób, z którymi badani byli w związku.

Wyniki te są zgodne z uzyskanymi we wcześniejszej diagnozie (Włodarczyk, Sajkowska, 2013), w której również zdecydowaną większość (61 proc.) sprawców stanowili znajomi rówieśnicy, zaś w 36 proc. przemoc seksualna odbywała się w związkach osób badanych..

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.