Prawdy i mity na temat aparatów ortodontycznych

Prawdy i mity na temat aparatów ortodontycznych

Mimo że aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne, co ma związek m.in. z rosnącą świadomością na temat możliwości rozwiązywania z ich pomocą różnych problemów z uzębieniem, to wciąż w społeczeństwie pokutuje wiele mitów i stereotypów, które narosły wokół ich noszenia.

Oto niektóre z nich.

Stałe aparaty ortodontyczne są przeznaczone dla dzieci – MIT

Dzięki postępom w ortodoncji granice wieku dotyczące możliwości noszenia aparatu w zasadzie nie istnieją. Zdarzają się przypadki, że są one zakładane już u dzieci w wieku 6 lat, które posiadają uzębienie mieszane – jeśli pojawia się problem miejscowy, np. w postaci krzywo wyżynającej się jedynki, założenie aparatu staje się koniecznością. Wśród osób w podeszłym wieku leczenie ortodontyczne najczęściej jest powiązane z leczeniem implantologicznym i protetycznym.

Brak leczenia ortodontycznego we wczesnym dzieciństwie uniemożliwia wyleczenie wady w późniejszym wieku – MIT

Prawdą jest, że można byłoby zapobiec wielu problemom związanym z jamą ustną, gdyby ich leczenie zostało zapoczątkowane w dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że ich wyeliminowanie w późniejszym wieku jest niemożliwe. Oczywiście leczenie może być związane z dodatkowymi zabiegami, takimi jak usunięcie niektórych zębów stałych czy zastosowanie innych modyfikacji chirurgicznych, które nie byłyby konieczne, gdyby problemy zostały wykryte wcześniej. Mogą pojawić się również dodatkowe wady w postaci ubytków, czy recesji dziąseł, które wymagają dodatkowego leczenia – mówi dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT.

Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z całkowitą zmianą dotychczasowego stylu życia – MIT

Osoby noszące aparaty muszą przygotować się na pewne ograniczenia, związane na przykład z dietą czy twardością spożywanych produktów. Jednak są to kwestie, do których w bardzo szybkim czasie można się przyzwyczaić. Zazwyczaj pierwsze dwa tygodnie od założenia aparatu bywają najbardziej uciążliwe, zaś po kilku kolejnych pacjenci adaptują się do nowej sytuacji i nie zauważają zmian – mówi dr Barbara Obłoj.

A co w takim razie jest prawdą?

Noszenie aparatu ortodontycznego pozwala zwalczyć dodatkowe dolegliwości – PRAWDA

Wiele problemów, które towarzyszą nam na co dzień, jest związanych ze stanem uzębienia. Najczęstszą dolegliwością są migrenowe bóle głowy. Okazuje się, że ich przyczyną mogą być starte zęby, zaburzenia okluzji czy nadmierne napięcie mięśniowe. Krzywe zęby powodują również problemy z dokładnym gryzieniem kęsów, negatywnie wpływając na przemianę materii. W takich przypadkach noszenie aparatu faktycznie może wyeliminować uciążliwe dolegliwości. Ortodoncja pozwala na jednoczesne wyleczenie uzębienia oraz całego organizmu.

Na wady ortodontyczne w dużej mierze mają wpływają problemy z oddychaniem – PRAWDA

Na generowanie problemów z uzębieniem wpływa wiele aspektów, jednak najczęściej są to zaburzenia związane z procesem oddychania, takie jak przerosty wewnętrznych małżowin nosowych, krzywe przegrody nosa, trzeci migdał czy niedrożne ujścia zatok. W wieku dziecięcym powodują one zahamowanie wzrostu szczęki. W takich przypadkach leczenie wymaga zlikwidowania źródła problemu, czyli zaburzeń przewodów nosowych.

Aparat ortodontyczny może stanowić źródło rozwiązania problemów związanych z brakiem pewności siebie i nieśmiałością – PRAWDA

Wiele osób traktuje problemy związane z uzębieniem jako barierę w kontaktach towarzyskich. Krzywe zęby wpływają także na niezadowolenie z życia, generując spory stres i napięcia nerwowe. W takich przypadkach założenie aparatu ortodontycznego może pomóc nie tylko w leczeniu złego stanu uzębienia, ale również własnych kompleksów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Mięśnie twarzy też się starzeją. Jak można je odmłodzić?

Na młody wygląd ogromny wpływ ma nie tylko