Pora przewietrzyć apteczkę

Pora przewietrzyć apteczkę

Fot. Pixabay.com

Samoleczenie nie jest niczym złym, jeśli kupujemy leki rozsądnie, zażywamy je bezpiecznie oraz właściwie je przechowujemy i utylizujemy.

Pod hasłem “Przewietrz apteczkę!” Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani zainaugurowała dzisiaj ogólnopolską akcję, w ramach której zamierza przeprowadzić cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych dla seniorów. Do końca roku odwiedzi uniwersytety trzeciego wieku, domy pomocy społecznej, dzienne domy pobytu, kluby seniora, świetlice i domy kultury na terenie całego kraju, aby uświadomić starszym osobom, jakich zasad powinny przestrzegać, aby ich leczenie było racjonalne i bezpieczne.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma poradnik “Abecadło lekowe”, w którym znajdzie najważniejsze zasady, jakimi powinien się kierować, aby przyjmowane przez niego leki mu pomogły, a nie zaszkodziły.  Zwłaszcza że, jak wynika z przeprowadzonego przez Fundację w ubiegłym roku programu pilotażowego, seniorzy zażywają średnio 13 medykamentów dziennie i nie zawsze stosują się do zaleceń lekarza. Mylą leki wydawane bez recepty z suplementami diety i o zgrozo, stosują je zamiennie. Nie przywiązują wagi do daty ważności, przekraczają termin przydatności do spożycia i nie mają świadomości, że niezużyte leki należy wyrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w aptekach.

Akcja “Przewietrz apteczkę!” skierowana jest głównie do seniorów, bo to oni kupują najwięcej leków i suplementów diety. Osoby młode, kobiety w ciąży oraz rodziców małych dzieci organizatorzy zapraszają do odwiedzenia strony www.przewietrzapteczke.pl, gdzie znajdą wiele przydatnych porad i “Abecadło lekowe” w formie elektronicznej.

W najbliższych dniach Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani zamierza wydać “Suplementarz” – poradnik na temat suplementów diety i zawartych w nich składnikach mineralnych. Zbiegnie się to z obchodami Międzynarodowego Dnia Samoleczenia, który przypada w najbliższy poniedziałek 24 lipca.

Samoleczenie nie jest niczym złym, pod warunkiem, że robi się to świadomie i po zasięgnięciu porady u lekarza lub farmaceuty. To trend obecny na całym świecie. Spożywamy coraz więcej leków i suplementów diety, dlatego tak ważne jest, żeby robić to bezpiecznie i racjonalnie – mówi dr n. med. Dominik Olejniczak, członek zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 


Pory przyjmowania leków

  • Przed jedzeniem, czyli 30-60 minut przed posiłkiem.
  • W trakcie jedzenia, czyli 5 minut po jego rozpoczęciu, ale koniecznie przed zakończeniem.
  • Po jedzeniu, czyli 30-60 minut po zakończeniu posiłku.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?