Operacje kręgosłupa z użyciem implantu na wymiar

Operacje kręgosłupa z użyciem implantu na wymiar

Fot. materiały prasowe

Specjaliści z warszawskiej kliniki Carolina Medical Center przeprowadzili kilka operacji kręgosłupa z zastosowaniem implantów typu custom-made, zaprojektowanych i wykonanych indywidualnie dla każdego pacjenta.

Tego typu implanty fachowo są nazywane dedykowanymi i coraz częściej znajdują zastosowanie w zabiegach chirurgicznych u pacjentów, których kręgosłup wymaga odtworzenia prawidłowej krzywizny, utraconej w wyniku choroby zwyrodnieniowej, bądź w wyniku wady wrodzonej lub skomplikowanego zaburzenia osi kręgosłupa.

„Taki kręgosłup nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej linii i odchyla się w bok lub rotacyjnie przemieszcza się albo ześlizguje do przodu” – tłumaczy dr Jurij Kseniuk, neurochirurg z Carolina Medical Center, który przeprowadził wszystkie operacje.

Dla kogo implant custom-made?

Operacja z zastosowaniem implantu custom-made jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które przestają się ruszać w wyniku bólu związanego z deformacją oraz uciskiem nerwów. Rezygnują z aktywności, a to prowadzi do zaników mięśni. Często dochodzi u nich również do upośledzenia oddychania i krążenia. Pojawiają się problemy z niewydolnością serca.

„Postępująca deformacja kręgosłupa powoduje ucisk i drażnienie poszczególnych elementów nerwowych znajdujących się w kanale kręgowym i w otworach między kręgami. Pojawiają się bóle korzeniowe. To właśnie silny ból powoduje, że pacjent zwraca się do nas o pomoc. W takiej sytuacji potrzebne są indywidualne rozwiązania” – tłumaczy dr Kseniuk.

Jak dodaje, operacja z zastosowaniem dedykowanego prętu wiąże się z koniecznością bardzo dokładnego odtworzenia wysokości uszkodzonych krążków i otworów międzykręgowych, uwolnienia poszczególnych elementów nerwowych uciśniętych w wyniku zniekształcenia kręgosłupa, a następnie przywrócenia funkcji podpórczej kręgosłupa. Po wprowadzeniu implantów, które zastępują uszkodzone krążki i po wstępnej korekcji osi kręgosłupa, wprowadza się elementy mocujące kręgi (śruby przeznasadowe), które następnie łączone są ze sobą implantem. Implant jest „domodelowywany” do określonej krzywizny. Po połączeniu wszystkich elementów uzyskuje się odpowiednią korekcję osi kręgosłupa.

Ratunek dla 65-latka z lordozą lędźwiową

Jednym z pacjentów, u którego zastosowano implementację specjalnego, indywidualnie dopasowanego prętu był 65-letni mężczyzna. Trafił pod opiekę lekarzy z powodu silnych dolegliwości bólowych obu nóg. Narastający w czasie ból utrudniał mu chodzenie, pojawiło się również zaburzenie czucia i drętwienie obu nóg. Dodatkowo doszło u niego do osłabienia lewej stopy. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało wielopoziomowe zwężenia kanału kręgowego w wyniku zaawansowanej choroby krążków. Na skutek ich obniżenia doszło do zaciśnięcia otworów międzykręgowych, czego efektem był ucisk nerwów po obu stronach. W badaniu postawy lekarze stwierdzili lordozę lędźwiową, czyli znaczące zaburzenie osi kręgosłupa z odchyleniem całego ciała do przodu i z wyprostowaniem fizjologicznym krzywizny.

Spersonalizowany implant produkowany jest na podstawie analizy sylwetki oraz kątów obciążenia i rozkładania krzywizn w poszczególnych płaszczyznach. Tylko dzięki precyzyjnemu planowaniu przedoperacyjnemu lekarze mogą przeprowadzić korekcję, która zminimalizuje ryzyko powstania kolejnych problemów i zmniejszy prawdopodobieństwo wykonania rewizyjnych operacji.

„Pręt dedykowany zostanie wyprodukowany na podstawie matematycznego modelu, który tworzony jest w oparciu o skalibrowane badania obrazowe. Liczymy kąty i siły obciążania, przewidujemy, jaka jest niezbędna korekcja do uzyskania dobrego wyniku radiologicznego,  a w przyszłości efektu klinicznego u pacjenta. Taki implant ma określoną krzywiznę. Może być tytanowy lub kobaltowo-chromowy i mieć różną twardość i plastyczność”  mówi dr Jurij Kseniuk.

Długofalowe efekty operacji

Czas powrotu pacjenta do zdrowia uzależniony jest od szybkości gojenia, ale także od wieku oraz chorób współistniejących. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

„Zazwyczaj już po kilku-kilkunastu godzinach pacjent mówi, że boli go znacznie mniej. Bóle kręgosłupa mogą trwać jeszcze jakiś czas po operacji, jednak związane jest to z procesem gojenia. Gdy rana będzie wygojona, a elementy wszczepione do kręgosłupa zaczną się integrować z tkanką kostną, wówczas i ból stopniowo się zmniejszy” – mówi neurochirurg.

Eksperci wyjaśniają, że długofalowym wynikiem operacji z zastosowaniem implantu typu custom-made jest uwolnienie pacjenta od bólu związanego z uciskiem na elementy nerwowe, odtworzenie prawidłowej osi kręgosłupa, co umożliwia lepsze poruszanie się i mniejszy wysiłek energetyczny mięśni, a także mniejszy ból związany z przeciążeniem elementów nośnych oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych zwyrodnień i deformacji na poziomach nieobjętych leczeniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i