Onkologia i onkolodzy oczami pacjentów

Onkologia i onkolodzy oczami pacjentów

Za opiekę nad chorymi ośrodki onkologiczne otrzymały 4,27 pkt w 5-punktowej skali, za przestrzeganie praw pacjenta 4,09 pkt, a za organizację leczenia 3,87 pkt. Który szpital uzyskał najwięcej punktów, a który lekarz został uznany za najbardziej przyjaznego pacjentom dotkniętym chorobą nowotworową?

Przez siedem ostatnich miesięcy użytkownicy portalu internetowego www.onkomapa.pl mogli przyznać swoją ocenę 40 ośrodkom onkologicznym w Polsce, w których byli leczeni. W sumie spośród ok. 78 tys. chorych i ich bliskich, którzy w tym czasie odwiedzili portal, swoje opinie w formie wypełnionej ankiety on-line przygotowanej przez ośrodek badań opinii TNS Polska przekazało 6278 osób. Ich ocena dotyczyła różnych aspektów dotyczących funkcjonowania placówek: przestrzegania praw pacjenta, jakości, zakresu i organizacji opieki medycznej, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, czasu oczekiwania na leczenie.

Na najwyższą notę zdaniem użytkowników Onkomapy zasłużył Szpital Kliniczny im. dr. Mielęckiego w Katowicach, którego organem właścicielskim jest Śląski Uniwersytet Medyczny – otrzymał 4,78 pkt w 5-punktowej skali, natomiast najgorzej zostało ocenione Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, któremu internauci przyznali zaledwie 3,02 pkt.

Na tytuł lekarza najbardziej przyjaznego pacjentom zasłużył sobie dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku – otrzymał maksymalna liczbę punktów.

Warto dodać, że uczestnicy badania najniżej ocenili organizację leczenia onkologicznego, uznając, że czas oczekiwania na leczenie jest w ośrodkach onkologicznych zdecydowanie za długi. Jeśli chodzi o samo leczenie, to najwięcej zastrzeżeń mieli do braku skuteczności leczenia dokuczliwych objawów związanych z chorobą nowotworową, takich jak wymioty, biegunki, ból nowotworowy. Według nich zbyt rzadko planowane jest leczenie wielodyscyplinarne, z udziałem lekarzy różnych specjalności.

Onkomapa, czyli przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych, to projekt realizowany przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych “Alivia” we współpracy z Polską Koalicją Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszeniem Pomocy Chorych na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Little People z Rumunii. Patronat nad nim objęła m.in.Polska Unia Onkologii.

Więcej informacji na stronie www.onkomapa.pl

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?