Oddział Badań Wczesnych Faz – nadzieja dla chorych na raka

Oddział Badań Wczesnych Faz – nadzieja dla chorych na raka

- Aktualności
Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Do tej pory nie było w Polsce ośrodka, w którym odbywałyby się badania przedkliniczne i kliniczne najnowocześniejszych terapii onkologicznych. Dziś otwarto taką placówkę w Centrum Onkologii w Warszawie. Pierwsi pacjenci zostaną do niej przyjęci już za kilka dni.

Oddział Badań Wczesnych Faz to wspólne przedsięwzięcie warszawskiego Centrum Onkologii i firmy Roche Polska, na które środki finansowe przekazało również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (w ramach programu Strategmed II). Jest modelowym przykładem współpracy nauki i przemysłu, działa bowiem w ramach powołanego przez Centrum Onkologii i Roche Polska Centrum Naukowo-Przemysłowego (nagrodzonego I miejscem w konkursie Dziennika Gazety Prawnej „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” w kategorii: najlepsza inwestycja zagraniczna).

W Oddziale Badań Wczesnych Faz prowadzone będą badania naukowe oceniające bezpieczeństwo i skuteczność najnowocześniejszych terapii onkologicznych: I i II fazy, badań typu first-in-human (pierwsze podanie u człowieka), proof-on-concept (potwierdzające słuszność koncepcji), wymagające ścisłego monitorowania farmakokinetyki i/lub farmakodynamiki oraz badania nad biorównoważnością leków.

Zakwalifikowanie do takich badań to ogromna szansa zwłaszcza dla tych pacjentów, którym medycyna nie jest w stanie już nic nowego zaoferować. W Oddziale Badań Wczesnych Faz będą leczeni innowacyjnymi lekami, które są w fazie badań klinicznych. Na początek będą to leki immunologiczne, bo to właśnie immunoterapia została okrzyknięta przełomem w onkologii. O tym, kto trafi do nowego ośrodka zdecydują specjaliści z poszczególnych klinik narządowych Centrum Onkologii w Warszawie oraz jego oddziałów w Krakowie i Gliwicach.

Koncepcja warszawskiego ośrodka onkologicznych badań przedklinicznych i klinicznych oparta jest na wzorcach zaczerpniętych z najlepszych tego typu placówek działających w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tworzy go wykwalifikowany zespół badaczy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań, który ściśle współpracuje ze specjalistami z klinik i zakładów diagnostycznych Centrum Onkologii, farmaceutami i naukowcami zaangażowanymi w badania przedkliniczne.

Pierwsi pacjenci pojawią się na Oddziale Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii w Warszawie już na początku lipca. Czekają na nich, pachnące jeszcze świeżością, sale z wygodnymi łóżkami i zapleczem sanitarnym.

Uwaga! Wkrótce na stronach Centrum Onkologii w Warszawie ma się pojawić wykaz wszystkich badań klinicznych prowadzonych w ośrodkach onkologicznych w Polsce. Warto tam zaglądać!

2 Comments

  1. To ważne ale i ciekawe. W jakim stadium pacjent będzie kierowany tam.

    1. Maja Marklowska-Dzierżak

      Przede wszystkim będą to pacjenci, dla których nie ma innej opcji terapeutycznej. Będą kierowani do nowego oddziału przez lekarzy z różnych oddziałów po spełnieniu kryteriów poszczególnych badań. Centrum Onkologii w Warszawie podpisało już pięć umów na badania, a drugie tyle jest w trakcie negocjacji.
      Na pewno będziemy wracać do tego tematu, więc zapraszamy do śledzenia kolejnych informacji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Lekarze apelują: Dzwońcie do swoich przychodni!

W związku z epidemią koronawirusa, większość placówek podstawowej