Oddział Badań Wczesnych Faz – nadzieja dla chorych na raka

Oddział Badań Wczesnych Faz – nadzieja dla chorych na raka

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Do tej pory nie było w Polsce ośrodka, w którym odbywałyby się badania przedkliniczne i kliniczne najnowocześniejszych terapii onkologicznych. Dziś otwarto taką placówkę w Centrum Onkologii w Warszawie. Pierwsi pacjenci zostaną do niej przyjęci już za kilka dni.

Oddział Badań Wczesnych Faz to wspólne przedsięwzięcie warszawskiego Centrum Onkologii i firmy Roche Polska, na które środki finansowe przekazało również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (w ramach programu Strategmed II). Jest modelowym przykładem współpracy nauki i przemysłu, działa bowiem w ramach powołanego przez Centrum Onkologii i Roche Polska Centrum Naukowo-Przemysłowego (nagrodzonego I miejscem w konkursie Dziennika Gazety Prawnej “Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” w kategorii: najlepsza inwestycja zagraniczna).

W Oddziale Badań Wczesnych Faz prowadzone będą badania naukowe oceniające bezpieczeństwo i skuteczność najnowocześniejszych terapii onkologicznych: I i II fazy, badań typu first-in-human (pierwsze podanie u człowieka), proof-on-concept (potwierdzające słuszność koncepcji), wymagające ścisłego monitorowania farmakokinetyki i/lub farmakodynamiki oraz badania nad biorównoważnością leków.

Zakwalifikowanie do takich badań to ogromna szansa zwłaszcza dla tych pacjentów, którym medycyna nie jest w stanie już nic nowego zaoferować. W Oddziale Badań Wczesnych Faz będą leczeni innowacyjnymi lekami, które są w fazie badań klinicznych. Na początek będą to leki immunologiczne, bo to właśnie immunoterapia została okrzyknięta przełomem w onkologii. O tym, kto trafi do nowego ośrodka zdecydują specjaliści z poszczególnych klinik narządowych Centrum Onkologii w Warszawie oraz jego oddziałów w Krakowie i Gliwicach.

Koncepcja warszawskiego ośrodka onkologicznych badań przedklinicznych i klinicznych oparta jest na wzorcach zaczerpniętych z najlepszych tego typu placówek działających w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tworzy go wykwalifikowany zespół badaczy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań, który ściśle współpracuje ze specjalistami z klinik i zakładów diagnostycznych Centrum Onkologii, farmaceutami i naukowcami zaangażowanymi w badania przedkliniczne.

Pierwsi pacjenci pojawią się na Oddziale Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii w Warszawie już na początku lipca. Czekają na nich, pachnące jeszcze świeżością, sale z wygodnymi łóżkami i zapleczem sanitarnym.

Uwaga! Wkrótce na stronach Centrum Onkologii w Warszawie ma się pojawić wykaz wszystkich badań klinicznych prowadzonych w ośrodkach onkologicznych w Polsce. Warto tam zaglądać!

2 Comments

  1. To ważne ale i ciekawe. W jakim stadium pacjent będzie kierowany tam.

    1. Maja Marklowska-Dzierżak

      Przede wszystkim będą to pacjenci, dla których nie ma innej opcji terapeutycznej. Będą kierowani do nowego oddziału przez lekarzy z różnych oddziałów po spełnieniu kryteriów poszczególnych badań. Centrum Onkologii w Warszawie podpisało już pięć umów na badania, a drugie tyle jest w trakcie negocjacji.
      Na pewno będziemy wracać do tego tematu, więc zapraszamy do śledzenia kolejnych informacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?