Nowoczesne leczenie ortodontyczne: co zamiast aparatu stałego?

Nowoczesne leczenie ortodontyczne: co zamiast aparatu stałego?

Fot. materiały prasowe

Skanowanie 3D, cyfrowe projektowanie uśmiechu, przezroczyste nakładki ortodontyczne w miejsce stałych aparatów. Obraz współczesnej ortodoncji kształtują nowoczesne narzędzia cyfrowe stosowane w leczeniu wad zgryzu.

Jednym z najważniejszych trendów we współczesnej ortodoncji jest wykorzystywanie nowoczesnych systemów nakładkowych będących alternatywą dla tradycyjnych aparatów stałych. Wiele z nich służy do korekty niewielkich wad zgryzu, ale na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, np. system Invisalign, który umożliwia leczenie trudniejszych przypadków, takich jak zgryz otwarty czy zgryz głęboki.

W przypadku leczenia nakładkami (alignerami), wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co dwa miesiące, czyli rzadziej niż w przypadku tradycyjnych aparatów, co nabiera szczególnego znaczenia w czasie trwającej pandemii, gdy wizyta u stomatologa lub ortodonty nie zawsze jest możliwa.

Nakładki vs tradycyjne aparaty ortodontyczne

Jak wygląda leczenie nakładkowe, czyli dopasowanie nakładek, kontrola postępów w trakcie leczenia i retencja z punktu widzenia lekarza ortodonty?

– Dzięki zastosowaniu cyfrowych rozwiązań lekarze mają możliwość stworzenia symulacji 3D leczenia ortodontycznego. Symulacja 3D pozwala im zobaczyć spodziewane, finalne położenie zębów pod koniec leczenia czy porównać kilka planów leczenia. Porównują wtedy zarówno położenie zębów, jak i czas leczenia, co w leczeniu nakładkowym jest równoznaczne z liczbą nakładek, które otrzyma pacjent. W przypadku systemu Invisalign najwięcej czasu wymaga od lekarza etap planowania leczenia, ale dzięki niemu staje się ono bardziej zdalne i cyfrowe. Liczba wizyt jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych aparatów, a zęby przesuwają się do pożądanego położenia po optymalnych wektorach. Są również przypadki, w których leczenie nakładkami jest bezpieczniejsze dla szkliwa zębów i można ograniczyć konieczność zastosowania miniśrub – dodatkowych elementów potrzebnych do przesuwania zębów – tłumaczy dr n. med. Maciej Cićkiewicz, ortodonta, certyfikowany lekarz Invisalign.

Jak dodaje, również w pandemii COVID-19 pacjenci chętnie decydują się na zadbanie o swój zgryz i rozpoczęcie tego typu leczenia ortodontycznego. – Mimo że ludzie zakrywają usta za maseczkami, obserwuję znaczny wzrost zainteresowania poprawą uśmiechu. Jednak decyzje o podjęciu leczenia podejmowane są nie tylko z powodu estetyki, ale również zaburzonych funkcji żucia. Pacjenci szukają aparatów wygodnych, estetycznych, o przewidywalnych efektach – mówi dr Maciej Cićkiewicz.

Bardzo atrakcyjna z punktu widzenia pacjenta jest wizualizacja efektów leczenia – narzędzia cyfrowe, takie jak skanery wewnątrzustne iTero, które umożliwiają wykonanie trójwymiarowego skanu zębów pacjenta oraz specjalne oprogramowanie CAD pozwalające lekarzom stworzyć modele 3D i szczegółowo zaplanować każdy etap leczenia. W efekcie pacjent może poznać jego planowane rezultaty i dopasować je do indywidualnych potrzeb jeszcze przed otrzymaniem aparatu. Co ważne, nowoczesne technologie stosowane w ortodoncji pozwalają zaoszczędzić czas zarówno pacjentom (mniejsza liczba wizyt i krótszy okres leczenia w przypadku aparatów nakładkowych), jak i lekarzom (krótszy czas spędzany przez pacjenta w fotelu dentystycznym).

Cel leczenia – naturalny, zdrowy uśmiech

Jak przekonuje dr Maciej Cićkiewicz, zdecydowanym trendem jest obecnie naturalny, zdrowy uśmiech. Coraz więcej osób jest świadomych zaburzeń, które wiążą się ze stanem zębów i ich ustawieniem, co znacząco wpływa na decyzję o podjęciu leczenia. Trend jest związany z szeroko pojętym zdrowiem – wady zgryzu mogą przyczynić się bowiem do wystąpienia innych schorzeń. Natomiast sama dziedzina ortodoncji mocno rozwija się w kierunku technologii 3D, możliwości zdalnego leczenia – pod opieką lekarza prowadzącego, ale z użyciem narzędzi cyfrowych – oraz wykorzystania sztucznej inteligencji, która na podstawie obróbki protokołów leczenia i warunków u pacjenta może doradzić lekarzowi, jakie rozwiązanie należy przyjąć.

– Widzę również duży potencjał w Virtual Reality i Augmented Reality – to jest bliska przyszłość, która może zmienić sposób leczenia i przyjmowania pacjentów – podsumowuje ekspert.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.