Nie zwlekaj, poproś o pomoc fizjoterapeutę!

Nie zwlekaj, poproś o pomoc fizjoterapeutę!

Bóle kręgosłupa to jedna z głównych przyczyn wystawiania zwolnień lekarskich i orzekania o stopniu niepełnosprawności. Osiem na dziesięć osób przynajmniej raz w życiu zetknęła się lub zetknie z tym problemem, a u 13,8 proc. bóle kręgosłupa przejdą w stan przewlekły. Jak się przed nimi bronić? Co robić, jeśli już nas dopadną?

Pracujesz na siedząco? Do pracy jeździsz samochodem? Nie uprawiasz żadnego sportu, bo… nie masz na to czasu? Po powrocie z pracy relaksujesz się, oglądając telewizję? Nie zdziw się, jeśli któregoś dnia przeszywający ból pleców zwali Cię z nóg. Siedzący tryb życia, nieergonomiczne, czyli niedopasowane do Ciebie stanowisko pracy (źle ustawiony monitor komputera, fotel niedopasowany do budowy ciała itd.), praca fizyczna – Twój kręgosłup codziennie przez wiele godzin znajduje się w nienaturalnej pozycji. Trudno się dziwić, że w końcu się buntuje.

Zdarza się jeszcze, że pracodawcy bardziej dbają o stylistykę biura, niż o wygodę swoich pracowników. Na szczęście coraz więcej firm przy urządzaniu biur współpracuje z fizjoterapeutami. Ich szefowie dobrze wiedzą, że lepiej zainwestować w profilaktykę, niż borykać się potem z problemem nieobecności załogi w pracy – mówi Hichem Azzam, kierownik zespołu fizjoterapeutów Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim, nowo otwartego ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Długa kolejka do zabiegów

Ktoś, kto kiedykolwiek miał do czynienia z bólami kręgosłupa, najlepiej wie, jak długa jest droga do uzyskania skierowania na zabiegi rehabilitacyjne finansowane przez NFZ. Najpierw trzeba umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu i przekonać go, żeby skierował nas na badanie RTG, następnie wrócić do niego z wynikiem badania i poprosić o kolejne skierowanie – na rehabilitację.

Na zabiegi finansowane w ramach ubezpieczenia trzeba ustawić się w długiej kolejce, a Ty przecież potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Zanim wyznaczą Ci termin, ból stanie się nie do wytrzymania i zapewne „położy” Cię do łóżka. Jeśli chcesz dostać się do fizjoterapeuty jak najszybciej, nie będziesz czekać, tylko pójdziesz do niego prywatnie i zapłacisz za zabiegi z własnej kieszeni. Wiem, bo sama korzystałam niedawno z tej ścieżki.

W Naszej Klinice w Ożarowie Mazowieckim (http://www.naszaklinika.com.pl) nie jest wymagane ani skierowanie od lekarza, ani zdjęcie RTG kręgosłupa. Fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i wykona testy funkcjonalne, żeby sprawdzić, na czym polega Twój problem.

Bóle kręgosłupa nie zawsze mają związek z dyskopatią, czyli uszkodzeniem krążka międzykręgowego, które daje o sobie znać silnym bólem, wynikającym z ucisku na nerw. Często zdarza się, że mamy również do czynienia z zespołem przeciążeniowym. Poza tym przyczyna bólu niekoniecznie musi być w kręgosłupie, podobne objawy bólowe może dawać dysfunkcja mięśni – tłumaczy Hichem Azzam.

Kompleksowa opieka

Jeżeli testy funkcjonalne potwierdzą, że nie masz przeciwwskazań do zabiegów fizykalnych (elektroterapia, laseroterapia, światłoterapia, pole magnetyczne, krioterapia itd.) oraz manualnych, od razu możesz rozpocząć rehabilitację. W przeciwnym razie fizjoterapeuta skieruje Cię na konsultację do odpowiedniego specjalisty – lekarza rehabilitacji medycznej, ortopedy, neurologa, radiologa lub reumatologa. Nie musisz ich szukać na własną rękę, wszyscy są do Twojej dyspozycji na miejscu.

Oczywiście najlepiej zrobić wszystko, żeby nie mieć problemów z kręgosłupem. Czyli – zadbać o profilaktykę. Pamiętaj o częstych przerwach w pracy i zmianie pozycji. Wystarczy wstać i trochę pochodzić, by wyprostować kręgosłup.

Ważne jest nie tylko to, jak siedzimy, ale też na czym siedzimy.

Fotel powinien być dobrany do naszej budowy ciała, żeby nie pogłębiał w nienaturalny sposób lordozy. Osoby, które długo siedzą w pracy, powinny często zmieniać pozycję albo zmienić rodzaj siedzenia. Warto się zaopatrzyć np. w piłkę rehabilitacyjną i co jakiś czas przesiadać się na nią z fotela, aby wymusić tzw. aktywne siedzenie – radzi kierownik zespołu fizjoterapeutów w Naszej Klinice.

To ważne zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, mających różnorakie problemy przeciążeniowe będące wynikiem nieprawidłowego siedzenia.

Jest jeszcze jedna grupa osób, które powinny zadbać o swój kręgosłup. To kobiety w ciąży i w okresie połogu. Według Hichema Azzama każda kobieta po porodzie wymaga rehabilitacji ze względu na osłabione mięśnie brzucha i fizjologiczną niestabilność miednicy, która jest przyczyną „bólu krzyża” w tej grupie pacjentek. Coraz więcej pań jest tego świadomych i same zgłaszają się do Naszej Kliniki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.