Nie rezygnujmy ze świątecznych potraw

Nie rezygnujmy ze świątecznych potraw

Święta to okres rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania. Świąteczne potrawy wcale nie muszą być ciężkostrawne, a my nie musimy przecież wszystkiego, co na stole, próbować, zwłaszcza jeśli obawiamy się, że przesadzimy z ilością kalorii. – Jeśli jednak pokusa okaże się od nas silniejsza, możemy  doraźnie zastosować jeden z preparatów wspomagających trawienie lub wypić ziołowy napar – podpowiada mgr farm. Beata Chudzińska z Apteki Medicover Warszawa-Wilanów.

Brzuch jak balon

Na skutek nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach, którym towarzyszy uczucie ucisku i pełności w nadbrzuszu, powstają wzdęcia. Ich przyczyną są zwykle pokarmy wzdymające, np. napoje gazowane, nasiona strączkowe, kapusta.

W zwalczaniu wzdęć skuteczne są preparaty zawierające symetykon lub dimetykon, dostępne w postaci kapsułek lub kropli.

Jeśli preferujesz naturalne rozwiązania, sięgnij po roślinne herbatki lub krople czy nalewki. Tradycyjnie działanie wiatropędne wykazują: owoc kopru włoskiego, owoce kminku i anyżku. Ulgę po zjedzeniu obfitego posiłku przynosi herbatka miętowa. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom pozytywnie wpływa na organizm, wspomagając procesy trawienne – radzi farmaceutka.

Osobom, które nie lubią orzeźwiającego smaku mięty, poleca rumianek. – Jest to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych niemalże w każdym domu. Herbatki rumiankowe są skuteczne w kolkach, wzdęciach, skurczach  w układzie pokarmowym. W zaburzeniach trawienia świetnie sprawdza się także napar z kwiatów lawendy – mówi Beata Chudzikiewicz.

 

Wątroba w potrzebie

W przypadku uczucia pełności w żołądku, wzdęć, zaparć, stosowane są preparaty z kurkumy. Substancja ta pobudza miąższ wątroby i zwiększa wytwarzanie kwasów żółciowych.

Składnikiem wielu preparatów wspomagających trawienie, np. mieszanek ziołowych, nalewek czy likierów, jest korzeń arcydzięgla, który zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku trzustkowego, przywraca prawidłową perystaltykę jelit w stanach skurczowych.

W niestrawności i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych  z odbijaniem, nudnościami, bólami  brzucha, ulgę przyniesie ostropest plamisty.

Dzięki kompleksowi substancji, określanych jako sylimaryna, działa także ochronnie na wątrobę oraz błonę śluzową żołądka. W dolegliwościach trawiennych związanych z dysfunkcją wątroby i pęcherzyka żółciowego stosuje się także tabletki z wyciągiem z czarnej rzodkwi, ziela karczocha, w połączeniu z kwasem dehydrochlorowym i olejkiem miętowym – podkreśla pani magister.

 

Palący przełyk

Objawia się bolesnym pieczeniem w klatce piersiowej, sięgającym aż do gardła. Czasem towarzyszy jej kwaśne odbijanie się. Mowa o chorobie refluksowej przełyku, popularnie nazywanej zgagą. Jeśli jej objawy są długotrwałe lub pojawiają się często, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Zgagę mogą wywołać również błędy w żywieniu i pospiech w spożywaniu posiłków. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po preparat zobojętniający kwas solny, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Dostępny jest  w postaci tabletek do ssania lub żucia bądź mleczka do wypicia.

W aptekach dostępne są także leki zmniejszające ilość kwasu solnego w żołądku (tzw. inhibitory pompy protonowej). Ale uwaga! Można je stosować bez konsultacji z lekarzem nie dłużej niż przez 2 tygodnie.

W dolegliwościach w obrębie przewodu pokarmowego, objawiających się uczuciem dyskomfortu, świetnie sprawdzi się len. Wodne wyciągi z jego nasion zawierają śluz, który powleka przełyk, błony śluzowe żołądka i częściowo dwunastnicy, łagodząc podrażnienia – podsumowuje mgr farm. Beata Chudzikiewicz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?