Miód dobry na wszystko

Miód dobry na wszystko

Fot. Freeimages.com

Wzmacnia serce, chroni przed infekcjami, leczy rany, koi nerwy. Dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów. Ma doskonałe działanie antybakteryjne i pielęgnacyjne.

Właściwości prozdrowotne miodu są nie do przecenienia. To naturalne słodkie lekarstwo. Warto go włączyć do codziennej diety – przekonuje dr Bożena Janicka, pediatra i lekarz rodzinny z Konina (woj. wielkopolskie).

Czy wiecie, że miód zawiera bogate ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu? Jest też bogatym źródłem witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasów foliowego, pantotenowego i biotyny.

Nieocenionym produktem pochodzącym prosto z ula jest propolis – pszczeli kit o silnym działaniu antybakteryjnym i regenerującym.

Preparaty produkowane przez pszczoły znalazły również zastosowanie w kosmetyce. Dodawane do kremów, nawilżają, rozjaśniają i uelastyczniają skórę. Przyspieszają gojenie się naskórka i leczą podrażnienia. Zapobiegają starzeniu się skóry. Wykorzystywane w szamponach i odżywkach, działają wzmacniająco i upiększająco na włosy.

Najpopularniejsze są miody wielokwiatowe, zalecane osobom cierpiącym na alergię. Z kolei miody lipowe obniżają temperaturę i ciśnienie, rzepakowe są najbardziej odpowiednie dla osób z niewydolnością krążenia i miażdżycą, natomiast akacjowe oczyszczają wątrobę i wspomagają pracę nerek.

Miód to doskonałe źródło energii dla uczniów, studentów, osób pracujących fizycznie i umysłowo oraz uprawiających sport. Regeneruje organizm w przewlekłych chorobach i stanach wyczerpania. Poprawia odporność i wzmaga apetyt. Niektóre odmiany miodu – spadziowe – mają właściwości bakteriobójcze. Stosowane są jako preparaty wspomagające w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, serca oraz anemii – wylicza dr Janicka.

Lekarze zachęcają do uwzględnienia miodu w codziennym menu. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje. Łyżka miodu i plasterek cytryny, zalane wieczorem szklanką ciepłej wody, to świetna mikstura, która wypita rano pozwoli nam dobrze rozpocząć dzień. Oczyszcza organizm z toksyn i dodaje energii do pracy.

Jeśli ktoś nie lubi takiej mikstury, może posmarować miodem kromkę chleba, dodać go do płatków śniadaniowych czy posłodzić nim herbatkę ziołową. Znam osoby, które zastąpiły miodem cukier i używają go pod każdą postacią. Miód jest najważniejszym produktem w ich kuchni. I chyba im się nie dziwię. A wy?

Fot. Freeimages.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?