Jak komunikować się z rodzicami wcześniaków — poradnik dla zespołów neonatologicznych

Jak komunikować się z rodzicami wcześniaków — poradnik dla zespołów neonatologicznych

Fot. pixabay.com

Poradnik o tym, jak komunikować się z rodzicami wcześniaków przygotowała dla pielęgniarek, położnych i lekarzy z oddziałów neonatologicznych Fundacja Koalicja dla wcześniaka. Ma on ułatwić porozumiewanie się między rodzicami dzieci urodzonych przedwcześnie a personelem medycznym.

Poradnik zatytułowany jest “Komunikacja z rodzicami wcześniaków. Zespół wypalenia zawodowego”. Składa się z czterech rozdziałów:

  1. O wprowadzeniu rodziców na oddział intensywnej terapii noworodka pisze prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, wieloletni kierownik Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu WUM im. ks. Anny Mazowieckiej na Karowej.
  2. O roli komunikacji z rodzicami wcześniaków – rozdział autorstwa Elżbiety Brzozowskiej, wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, z wykształcenia socjolożki, z zawodu ekspertki w dziedzinie komunikacji. Rozdział ten powstał dzięki zaangażowaniu ponad 100 mam wcześniaków, które podzieliły się swoimi doświadczeniami, zarówno tymi, które dodały im sił, jak i tymi trudniejszymi, które odebrały poczucie wartości i sprawczości.
  3. O komunikacji w sytuacji zagrożenia życia lub śmierci dziecka – rozdział autorstwa Joanny Nycz, mamy po stracie 10-miesięcznej córeczki. Jest głosem wielu obecnych na grupach fejsbukowych rodziców aniołków
  4. O objawach wypalenia zawodowego, sposobach diagnozy i radzenia sobie z nimi – pisze prof. Tomasz Sobierajski, socjolog, który podpowiada, co zrobić, aby poradzić sobie w sytuacji wyczerpania, przewlekłego stresu w miejscu pracy i braku energii.

 – To opowieść o tym, jak kierować się empatią i znajdować najlepsze rozwiązania w czasie, w którym dominuje niepewność, czy uda się uratować dziecko, które pojawiło się na świecie znacznie przedwcześnie. Polecam Państwu gorąco tę książeczkę, która jest efektem przemyśleń i osobistych doświadczeń ludzi, którzy wiedzą, na jakie przeszkody we wzajemnym rozumieniu się natrafiamy w sytuacjach stresowych i krańcowo trudnych, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie małych dzieci – pisze w słowie wstępnym do poradnika prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii.

Fundacja Koalicja dla wcześniaka od 10 lat angażuje się w działania na rzecz wcześniaków w Polsce – edukuje rodziców i współpracuje ze środowiskiem neonatologicznym. Tym razem przygotowała poradnik, który ma pomóc w komunikacji między tymi obiema grupami. O potrzebie stworzenia takiego poradnika mówili sami rodzice wcześniaków, którzy o swoich doświadczeniach w kontaktach z pielęgniarkami i lekarzami na oddziałach neonatologicznych pisali na grupach zamkniętych dla rodziców wcześniaków na Facebooku. Niektóre słowa usłyszane w szpitalu na długo pozostawały w ich pamięci. Czasem dodawały im skrzydeł, a czasem pozbawiały ich wiary i nadziei. Bo słowa mają ogromną moc.

Poradnik o komunikacji ma służyć budowaniu lepszych relacji i pomóc zespołom neonatologicznym w samorozwoju. Personel medyczny pracujący na oddziałach neonatologicznych wykonuje niezwykle trudną pracę – bardzo odpowiedzialną, stresująca i wymagającą olbrzymiego doświadczenia — ratuje życie najmniejszych dzieci. Z drugiej strony znajdują się rodzice, których dziecko niespodziewanie przyszło na świat przed terminem. Oni też są pełni skrajnych emocji, wśród których dominują lęk i strach o życie maleństwa, czasem złość i bezradność. Komunikacja między tymi grupami nie jest prosta.

Poradnik o komunikacji ma na celu pokazać pielęgniarkom, położnym i lekarzom, jak ważne jest ich podejście do rodziców, których dziecko właśnie walczy o życie. Jak ważne są słowa i każdy gest wykonywany w ich kierunku. To, co dla personelu medycznego jest rutyną, dla rodziców jest wielką niewiadomą. Trzeba im pomóc przejść przez najcięższe chwile w ich życiu, często związane ze stratą dziecka. To oczywiście nie jest łatwe. Pielęgniarki i lekarze często sami pracują w ogromnym stresie. Braki kadrowe powodują, że pracują ciężej i dłużej niż powinni, co sprawia, że nie mają czasu na rozmowę, a pośpiech z pewnością nie sprzyja komunikacji.

Poradnik można otrzymać bezpłatnie od Fundacji Koalicja dla wcześniaka, pisząc na adres: biuro@koalicjadlawczesniaka.pl lub poprzez wiadomości w mediach społecznościowych (FB, IG, Twitter).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.