Kiedy choruje psychika

Kiedy choruje psychika

W przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Zdrowia Psychicznego warto wspomnieć o najczęstszych zaburzeniach psychicznych, które dotykają nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież.

Zaburzenia snu

Współczesny styl życia często wpływa negatywnie na naturalny rytm biologiczny człowieka. Zmartwienia, codzienne problemy oraz stres sprawiają, że kłopot z zapewnieniem sobie odpowiedniego snu ma coraz więcej osób.

Zaburzenia snu to przede wszystkim problemy z zasypianiem, częste wybudzanie w nocy, wczesne budzenie się rano, zła jakość snu, a także zbyt mała lub zbyt duża ilość snu. Te objawy występują zwykle w stanach lękowych lub depresyjnych, a także przy kłopotach osobistych, zdrowotnych oraz ekonomicznych.

Terapia zaburzeń snu polega na zdiagnozowaniu podłoża problemu oraz wdrożeniu leczenia powiązanego z przeprowadzeniem psychoterapii w celu eliminacji zaburzeń psychicznych, którym towarzyszą problemy ze snem.

Syndrom BurnOut, czyli wypalenie zawodowe

Według badań Eurostatu, Polacy zaliczają się do najdłużej pracujących osób w całej Unii Europejskiej. Średni czas pracy to 40,7 godzin tygodniowo. Praca w stresie i pod presją czasu sprawia, że człowiek zaczyna tracić naturalną zdolność do regeneracji i wypoczynku, a to – jak zauważa dr Tomasz Kaszewski, psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA Grupy LUX MED, w znacznym stopniu przekłada się negatywnie nie tylko na życie zawodowe, ale także prywatne.

Wypalenie zawodowe, w rzeczywistości czysto zawodowym jest tylko z nazwy. Przejawia się najczęściej w postaci obniżenia efektywności pracy, braku satysfakcji i wycofania z jakichkolwiek aktywności zawodowych, ale także społecznych. Odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym, relacjach towarzyskich i życiu rodzinnym. Mimo że zjawisko wypalenia zawodowego zatacza coraz szersze kręgi, w dalszym ciągu pozostaje tematem tabu, a niezdiagnozowane i nieleczone prowadzi często do depresji. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące objawy – mówi Tomasz Kaszewski, psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Niezwykle istotną rolę, jak podkreśla ekspert, odgrywają rodzina i przyjaciele, ponieważ nam samym brak jest obiektywizmu i obniżony nastrój tłumaczymy często przemęczeniem i brakiem snu. A mogą być to już pierwsze sygnały stanów przeddepresyjnych. Warto wówczas zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Nerwice

Pod tym pojęciem mieści się cały szereg różnych dolegliwości, a ich cechą wspólną jest doświadczanie różnego rodzaju lęków. Zaliczamy do nich fobie (np. agrofobia – lęk przed wyjściem z domu, arachnofobia – lęk przed pajakami), zaburzenia lękowe z napadami paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, potocznie określane mianem nerwicy natręctw, a także nerwice wywołane reakcją na silny stres.

Nerwicom towarzyszą często różnorodne objawy fizyczne, np. bóle brzucha. Osoby z takimi zaburzeniami powinny przede wszystkim skonsultować się z psychologiem, który może zalecić także dodatkową terapię psychiatryczną.

Uzależnienia

Badania „Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej” (EZOP), zrealizowane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, wykazały, że około 3 mln Polaków ma problemy z alkoholem. Ponad 600 tys. z nich można uznać za osoby uzależnione. A leczenie uzależnienia to długi i skomplikowany proces, którego najważniejszym elementem powinna być psychoterapia.

Człowiek uzależniony nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem. Niezbędna jest indywidualnie dobrana, intensywna opieka psychologiczna. W trakcie terapii uzależniony dowiaduje się, jak poradzić sobie z nałogiem i wypracować ścieżki zapobiegania jego nawrotom, a także jak ukierunkować swoje życie, skutecznie stawiać opór pokusom oraz funkcjonować w świecie, w którym jest łatwy dostęp do używek. Ważnym czynnikiem na drodze do sukcesu jest także włączenie do terapii rodziny i bliskich osoby uzależnionej – mówi Tomasz Kaszewski.

Dzieci też chorują

Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, mogą doświadczać różnych zaburzeń psychicznych. Część z tych problemów występuje i u osób dorosłych (np. depresja czy schizofrenia), inne z kolei są typowe dla wieku dziecięcego, np. zespoły nadpobudliwości ruchowej (np. ADHD), całościowe zaburzenia rozwoju (jak np. autyzm, zespół Aspergera czy zespół Retta) czy moczenie nocne. Psychologowie dziecięcy prowadzą także konsultacje pod kątem gotowości szkolnej: sprawdzają, czy dzieci są gotowe na rozpoczęcie kolejnego etapu w swoim życiu, uwzględniając ich rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny, po to, aby mogły sprostać wyzwaniom nowego środowiska, jakim jest szkoła.

Dobre zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest niezbędne do szczęśliwego życia. Dlatego jeśli doświadczamy jakichś zaburzeń ze strony naszego ciała lub umysłu, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do specjalisty, który będzie potrafił dotrzeć do źródła problemu i zaproponuje odpowiednią terapię. Należy o tym pamiętać nie tylko w Międzynarodowym Dniu Zdrowia Psychicznego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Mięśnie twarzy też się starzeją. Jak można je odmłodzić?

Na młody wygląd ogromny wpływ ma nie tylko