Jak zwalczyć wewnętrznego krytyka i rozwijać swoją przedsiębiorczość

Jak zwalczyć wewnętrznego krytyka i rozwijać swoją przedsiębiorczość

Przedsiębiorczość to zespół cech i zachowań, na który składa się więcej, niż w pierwszej chwili mogłoby się wydawać. Jak możemy ją rozwijać? Co nas blokuje w realizacji korzystnych dla nas działań? Czy praca nad CV może okazać się… terapią?

Przedsiębiorczość potocznie kojarzona jest z aktywnością zawodową lub działalnością biznesową, ale tak naprawdę ma znacznie szersze znaczenie.

Osoba przedsiębiorcza to taka osoba, która bierze sprawy w swoje ręce. “Przed się biorę” – ja za to odpowiadam. Jest kreatywna, ma własną inicjatywę, wyznacza cele i je realizuje. Otwartość na zmianę, możliwość zaadaptowania się do zmian to też element przedsiębiorczości. Podobnie jak szukanie rozwiązań, wiara w to, że da się dany problem rozwiązać.

Anna Kosińska, doradczyni zawodowa z Fundacji ADRA Polska

Jak zwalczyć wewnętrznego krytyka?

Wewnętrzny krytyk, brak wiary w siebie i blokady w podejmowaniu działań mających poprawić sytuację materialną, zawodową i ogólnie życiową, to bardzo częste zjawisko, które bynajmniej nie ogranicza się do osób, które doświadczyły traumy. Taka predyspozycja skutecznie blokuje przedsiębiorczość i rozwój, nie tylko zawodowy. Dlatego Anna Kosińska wspólne opracowywanie CV i innych dokumentów aplikacyjnych traktuje jako swoistą terapię, która ma unieszkodliwić wspomnianego “wewnętrznego wroga”. Wypisywanie, punkt po punkcie wszystkich doświadczeń, kompetencji, umiejętności, pozwala skonfrontować się z realnością malowaną w jaśniejszych barwach.

Dopiero gdy opracujemy dobre CV, jak umiejętności figurują “na piśmie”, ktoś je nazwie, taka osoba dostrzega, ile potrafi i zaczyna wierzyć w siebie i w to, że może poprawić swoją sytuację zawodową, finansową i życiową. Za brakiem przedsiębiorczości stoi bowiem nierzadko niskie poczucie własnej wartości. Bywa, że to duża praca dla osoby pod okiem psychologa, poczucie pewności siebie wynosi się w dużej mierze z domu.

Anna Kosińska, doradczyni zawodowa z Fundacji ADRA Polska

Jak wzmacniać swoją przedsiębiorczość?

W jaki sposób można samodzielnie rozwijać kompetencje, które składają się na przedsiębiorczość? Ekspertka z Fundacji ADRA Polska radzi, aby:

  • Pracować nad poczuciem pewności siebie – jeśli nie damy rady sami, warto udać się do psychologa, terapeuty.
  • Zdobywać nową wiedzę – brać udział w szkoleniach, w tym online, webinarach, wykładach jako wolny słuchacz, słuchać podcastów (dużą bazę wiedzy znajdziemy w bezpłatnie) – sama świadomość wiedzy dodaje poczucia mocy.
  • Brać udział w spotkaniach networkingowych i tematycznych konferencjach – to źródło kontaktów, ale i inspiracji, w gronie uczestników można się uczyć od siebie nawzajem.
  • Sprawdzać lokalne wydarzenia.
  • Poszukiwać wiedzy na temat swoich aktualnych umiejętności – samodzielnie wyszukiwać testy osobowościowe online lub udać się do doradcy albo coacha.
  • Wzmacniać swoje kwalifikacje, np. poprzez prawo jazdy, studia podyplomowe czy drobne kursy konkretnych umiejętności (np. kurs prostego programu graficznego) – to też wzmacnia pewność siebie.
  • Pamiętać o aktywności fizycznej (spacer, marsz, jazda na rowerze) i odkrywać w sobie pasje.
  • Dbać o sprawność intelektualną poprzez czytanie książek/słuchanie audiobooków po to, by mózg się otworzył z nowych dziedzin wiedzy. Wprowadzanie innych języków, np. audiobook czy film w języku obcym.
  • Dbać o zdrowie – dietę, dobrostan w celu generalnego wzmocnienia się – to też nie jest bez znaczenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?