Jak pielęgnować cerę naczynkową

Jak pielęgnować cerę naczynkową

Fot. Pixabay.com

Jest delikatna, cienka i wrażliwa. Pod wpływem emocji lub zmian temperatury położone płytko pod naskórkiem naczynia krwionośne gwałtownie rozszerzają się, powodując zaczerwienienie. Ściany naczyń krwionośnych są kruche i mało elastyczne, przez co często pękają, a na skórze powstają “pajączki” bądź rumień.

Osoby  z cerą naczynkową, która – co tu ukrywać – jest cerą problematyczną, często odczuwają nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia i przesuszenia. Jak sobie radzić z tym dyskomfortem?

Czego unikać i na co uważać

Skórze naczynkowej na pewno nie służy promieniowanie UV, dlatego zakazane są zarówno kąpiele słoneczne, jak i korzystanie z solarium. Jej wrogiem są również sauna i gorące kąpiele, ale też niskie temperatury. Dlatego szczególnie teraz, jesienią i zimą, trzeba ją chronić przed chłodem, stosując odpowiednie kremy ochronne, oraz unikając nagłej zmiany temperatury.

Mając cerę naczynkową, nie wychodźmy od razu z ciepłych pomieszczeń na dwór, ale lepiej chwilkę postójmy na klatce schodowej, a wracając z dworu, poczekajmy przez moment na przykład w samochodzie – radzą eksperci.

Niekorzystny wpływ na rozszerzone i pękające naczynka ma też dieta – należy unikać  ostrych, pikantnych potraw, gorących posiłków, kawy, herbaty i alkoholu. Przy takiej cerze należy również unikać stosowania intensywnych peelingów. Niektóre panie skarżą się na rumień towarzyszący dużemu wysiłkowi fizycznemu czy pojawiający się podczas uprawiania sportu. Charakterystyczne zmiany pojawiają się także wtedy, gdy podlegamy silnym emocjom. Wszystkie te czynniki powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, co jest widoczne jako silne zaczerwienienie skóry.

Zasady pielęgnacji skóry naczynkowej

Dla cery naczynkowej oraz skłonnej do rumienia, podobnie jak dla innych cer problematycznych, delikatnych i wrażliwych, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. Powinna ona przebiegać dwutorowo.

Po pierwsze, działamy na naczynka. Uszczelniamy ściany naczyń krwionośnych, łagodzimy zaczerwienienie, zapobiegamy tworzeniu nowych zmian naczyniowych.  Z drugiej strony, przywracamy odpowiedni poziom nawilżenia bądź lipidów w skórze. Odbudowanie jej płaszcza ochronnego, tak aby była bardziej odporna na działanie agresywnych czynników zewnętrznych.

Najbardziej znanymi składnikami aktywnymi stosowanymi w kosmetykach przeznaczonych do skóry naczyniowej są: witaminy C, K, PP, wyciągi z oczaru wirginijskiego, kasztanowca, arniki czy miłorzębu. Warto pamiętać, że skóra płytko unaczyniona nie lubi gorącej wody, intensywnego tarcia. Wszystkie produkty aplikujemy na nią delikatnymi ruchami masującymi bądź wklepujemy opuszkami palców.

Dla cery naczynkowej najlepsze są dermokosmetyki, np. terapeutyczne serum Erythros Biologique Recherche (z sokiem z arktycznej bażyny czarnej, ekstraktem z czerwonych alg, wyciągami z arniki, kokoryczki, szyszek cyprysowych, rozmarynu, kawy, dębu, liści białej herbaty i korzenia kudzu).

Dobrze dobrane kosmetyki redukują istniejące zaczerwienienia, zwężają rozszerzone naczynka, łagodzą objawy często towarzyszącego cerze naczynkowej trądziku różowatego oraz działają przeciwzapalnie.

Tuż po aplikacji odpowiednio dobranego preparatu dla skóry naczynkowej znika uczucie nieprzyjemnego pieczenia i podrażnienia.

Zabiegi poprawiające kondycję skóry

Dla cery naczyniowej polecane są przede wszystkim zabiegi jonoferezy i sonoforezy, które uszczelniają i wzmacniają osłabione naczynia krwionośne poprzez wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych, np. witamin C, K lub PP. Są to metody oparte na zastosowaniu prądu elektrycznego lub ultradźwięków.

W salonie kosmetycznym warto skorzystać również z zabiegów łagodzących, zmniejszających reaktywność skóry, głęboko nawilżających bądź relipidujących.

W przypadku istniejących już zmian naczyniowych  idealnym rozwiązaniem będzie zabieg z wykorzystaniem lasera bądź elektrolizy.

Warto również pamiętać, by wszelkie niepokojące zmiany związane ze skórą naczynkową, a zwłaszcza trądzik różowaty, skonsultować z dermatologiem. W niektórych przypadkach nie wystarczy zwykła pielęgnacja. Konieczne może się okazać specjalistyczne leczenie.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.