List intencyjny o współpracy z Harvard Medical School Postgraduate Medical Education podpisała Agencja Badań Medycznych. To szansa dla polskich klinicystów zainteresowanych podnoszeniem kompetencji z zakresu badań klinicznych w jednej z najlepszych uczelni medycznych na świecie.
Do podpisania listu intencyjnego doszło 30 stycznia, podczas wizyty przedstawicieli Medical School Postgraduate Medical Education w Warszawie. W trakcie spotkania w Agencji Badań Medycznych przedstawiciele obu instytucji omówili kwestie opracowania i realizacji przez amerykańską uczelnię programu edukacyjnego z zakresu badań klinicznych przeznaczonego dla polskich klinicystów.
– Wierzę, że prowadzone obecnie rozmowy przyczynią się do tego, że już niebawem polscy klinicyści będą mogli podnosić swoje kompetencje na najlepszej uczelni medycznej na świecie. W naszych działaniach od zawsze stawialiśmy na najwyższą jakość, dlatego rozpoczęcie rozmów z tak renomowaną uczelnią jak Harvard Medical School jest naturalną konsekwencją dotychczasowych działań agencji. Szkolenia realizowane przez Harvard Medical School pokazują, że poza wysoką wartością edukacyjną są także ogromną szansą na nawiązanie relacji z wybitnymi naukowcami. Doskonale wiemy, jak jest to ważne w prowadzeniu badań – powiedział dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych podczas spotkania z dr. Ajay Singh, prodziekanem i szefem Podyplomowego Kształcenia Medycznego w Harvard Medical School oraz Williamem Straughn – p.o. dyrektora wykonawczego ds. certyfikatów i stopni oraz dyrektora ds. globalnego rozwoju programów w Harvard Medical School.
Prezes Radosław Sierpiński podkreślił, że przyjęta w styczniu przez Sejm ustawa o badaniach klinicznych pozwoli Agencji Badań Medycznych na inicjowanie i rozwijanie programów kształcenia dla polskich kadr. – To jeden z priorytetów w procesie tworzenia całego systemu badań klinicznych w Polsce, za który odpowiada Agencja Badań Medycznych. To także inwestycja, która – jestem przekonany – zwróci się po wielokroć w przyszłości – zaznaczył prezes ABM. Dodał, że kształcenie ustawiczne w zawodach medycznych, w tym także w zakresie warsztatu naukowego, będzie kolejnym zadaniem Agencji Badań Medycznych.
– Badania kliniczne stanowią siłę napędową innowacji w opiece zdrowotnej, a tym samym prowadzą do lepszych wyników w leczeniu pacjentów — powiedział dr Ajay K. Singh, prodziekan i szef Podyplomowego Kształcenia Medycznego w Harvard Medical School. – Programy edukacyjne, które prowadzimy w obszarze medycyny, aktywnie angażują pracowników służby zdrowia na całym świecie, zwiększając zasięg misji Harvard Medical School. Naszym celem jest rozwijanie zróżnicowanej, inkluzywnej społeczności, na rzecz łagodzenia cierpienia oraz poprawy zdrowia i dobrobytu wszystkich ludzi – dodał.
Wizyta przedstawicieli Harvard Medical School w Polsce jest efektem wcześniejszej wizyty polskiej delegacji rządowej w Stanach Zjednoczonych, która odbyła się w listopadzie 2022 r.
W trakcie wizyty w Polsce goście z USA zostali przyjęci przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka.