Cytologia nie boli, a może uratować życie

Cytologia nie boli, a może uratować życie

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie organizuje bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 18+. Można się na nie umówić telefonicznie (tel. 22 45 12 600), mailowo: przychodnia@szpitalmadalinskiego.pl lub przyjść bez wcześniejszej rejestracji.

Badania wykonywane są w lutym, w Gabinecie Cytologicznym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00, a od wtorku do czwartku również w godzinach 15.00-18.00. Akcja wspiera ogólnopolską kampanię społeczną “Piękna, bo Zdrowa”, zainicjowaną przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości.

W przeddzień Dnia św. Walentego mamy ważne przesłanie dla każdego chłopaka i mężczyzny, aby w trosce o swą partnerkę zmotywowali ją raz w roku do zapisu na bezpłatne badanie cytologiczne. Walentynki to świetna okazja, by zadbać, aby wasza miłość i przyjaźń mogły trwać przez długie lata! – mówi Dariusz Malczyk, wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Zachęca wszystkie panie, aby dołączyły w lutym do grona #CYTOLOGICZNE.


Co trzeba wiedzieć o cytologii?

  • Pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 18 lat lub 2 lata po rozpoczęciu współżycia.
  • Raz w roku należy wykonać cytologię profilaktycznie.
  • Cytologię najlepiej jest wykonywać między 10. a 13. dniem cyklu.
  • Trzy dni przed planowanym badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych środków dopochwowych ani nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji).
  • Trzy dni przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od współżycia.
  • Cytologię powinna wykonać każda kobieta w ciąży.
  • W przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) należy zaplanować badanie cytologiczne po wyleczeniu schorzenia.

Co trzeba wiedzieć o raku szyjki macicy

Rak szyjki macicy może ujawnić się w każdym wieku. Za jego rozwój odpowiadają głównie onkogenne szczepy wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Rozpoznanie raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym daje niemal 100-procentowe szanse na wyleczenie go, ale już w stadium II daje szanse wyleczenia zmniejszają się o połowę. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych. Tylko regularne badania chronią kobietę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Jeżeli kobieta bada się regularnie, raz w roku, może być pewna, że nie przeoczy niepokojących zmian.

Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Jeśli już się pojawią, to zwykle są niespecyficzne. Zalicza się do nich m.in.:

– obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe;

– krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym;

– upławy o nieprzyjemnym zapachu;

– ból miednicy.


Program “Profilaktyka raka szyjki macicy”

Ministerstwo Zdrowia realizuje program, w ramach którego raz na trzy lata finansuje badania cytologiczne kobietom w wieku 25-59 lat. To właśnie w tej grupie wiekowej odnotowuje się najwyższe ryzyko zachorowalności i umieralności  z powodu raka szyjki macicy. Nie znaczy to jednak, że młodsze kobiety nie zapadają na ten nowotwór złośliwy.

Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?