Choroby przełyku. Jakie badanie może zastąpić nieprzyjemną gastroskopię?

Choroby przełyku. Jakie badanie może zastąpić nieprzyjemną gastroskopię?

Fot. holsamed.pl

W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na raka przełyku i przełyk Barretta — stan poprzedzający ten nowotwór. Podstawową metodą rozpoznawania tych chorób jest gastroskopia. Być może wkrótce zastąpi ją inne, mniej skomplikowane badanie, które z powodzeniem jest już wykorzystywane w laryngologii.

Podstawą w rozpoznawaniu chorób przełyku jest gastroskopia (panendoskopia) — badanie polegające na wprowadzeniu do wnętrza ciała giętkiego przewodu zakończonego kamerą. Umożliwia ono ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, wpustu żołądka, żołądka, odźwiernika i dwunastnicy, które są niedostępne dla oka. W powszechnej opinii jest to badanie nieprzyjemne, którego pacjenci woleliby uniknąć.

Przeczytaj też: Masz refluks? Wystrzegaj się tych produktów!

Jest szansa, że zastąpi je inne badanie, które jest prostsze i bardziej przyjazne. Jest nim przeznosowa fiberoskopia (ang. transnasal endoscopy, TNE) – metoda diagnostyczna, po którą sięgają chętnie laryngolodzy, aby ocenić stan nosa i gardła oraz krtani i tchawicy. Zespół holenderskich badaczy przeprowadził prospektywne badanie oceniające, czy i przeznosowa fiberoskopia mogłaby również usprawnić rozpoznawanie nowotworów przełyku. W ciągu roku zakwalifikowano do niego 166 chorych z objawami choroby refluksowej przełyku. U 14 z nich, po wykonaniu ambulatoryjnej przeznosowej fiberoskopii, wysunięto podejrzenie choroby Barretta. U 12 chorych tę wstępną diagnozę potwierdziła gastroskopia, w trakcie której pobrano wycinki do badania histopatologicznego.

Fiberoskopia była przez pacjentów dobrze tolerowana i nie wymagała zastosowania znieczulenia. Osoby, u których ją wykonano, oceniły to badanie jako dogodne, przyznając mu średnio 6,3 punktów w dziesięciostopniowej skali. Z kolei ponad 90 proc. spośród 190 chorych, których poddano TNE w innym ośrodku, w Anglii, nie zgłosiło po tym badaniu żadnych dolegliwości.

W komentarzach do badania holenderskich naukowców podkreślono, że fiberoskopia jest badaniem łatwym, bezpiecznym i dostępnym, sugerując jednocześnie, że może ona zastąpić gastroskopię jako pierwsze badanie przesiewowe w kierunku nowotworów przełyku.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, United European Gastroenterology Week 2022: Abstract P0089. Presented October 9, 2022, www.nxtbook.com/ueg/UEG

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy grzyby są zdrowe? Poznaj 5 prostych przepisów na potrawy z grzybów

Grzyby to nie tylko smaczny dodatek do wielu dań. Dostarczają organizmowi witamin, minerałów, antyoksydantów i substancji o działaniu wzmacniającym odporność. A do tego są niskokaloryczne.