Bezpłatne warsztaty dla chorych na AMD

Bezpłatne warsztaty dla chorych na AMD

Fot. Pixabay.com

Przychodnie Lekarskie Hipokrates oraz firma Bayer organizują 21 września w Toruniu warsztaty edukacyjne dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD).

„Spotkanie z AMD” rozpocznie się o godz. 10 w sali konferencyjnej hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej 39-43. Wstęp na nie jest bezpłatny. Uczestnicy dowiedzą się, jak radzić sobie z chorobą, zostaną poinformowani o przysługujących im świadczeniach w zakresie rehabilitacji, możliwościach doboru pomocy optycznych, a także wsparciu psychologa. Zostaną również zaopatrzeni w materiały edukacyjne.

Warsztaty rozpocznie wykład lekarza okulisty, który wyjaśni przyczyny zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem, opowie jak tę chorobę rozpoznać, diagnozować oraz jak należy ją leczyć. Wygłosi go dr Julita Berdych z ośrodka Przychodnie Lekarskie Hipokrates. Ujęcie psychologiczne, w tym techniki zmniejszania stresu i strachu, oraz rolę motywacji w przebiegu choroby przedstawi Ewa Stanikowska, psycholog z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Rehabilitacja osób słabowidzących będzie tematem wystąpienia Grażyny Machury, tyflopedagoga.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration – w skrócie AMD) to przewlekła, postępująca choroba oczu. Dotyczy plamki – obszaru na dnie oka, który jest odpowiedzialny za widzenie centralne. Z wiekiem może dochodzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w tej delikatnej strukturze. Uszkodzenia powodują zaburzenia widzenia: pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie obrazu, gorsze widzenie barw. Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku.

Istnieją dwie postaci AMD: sucha i wysiękowa.

Postać sucha cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce mają głównie charakter zanikowy.

W postaci wysiękowej, która stanowi „tylko” około 10 proc. wszystkich przypadków AMD, ale jest odpowiedzialna za 90 proc. przypadków utraty wzroku związanej z tym zaburzeniem, powstają nowe nieprawidłowe naczynia w okolicy plamki. Ściany naczyń są cienkie i kruche, stąd na dnie pojawiają się wysięki i krwotoki, które – oprócz zaburzeń widzenia – w końcowym stadium mogą spowodować powstanie blizny i prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. Do leczenia wysiękowej postaci AMD przeznaczone są leki podawane do ciała szklistego, blokujące białko – czynnik wzrostu, które bierze udział w procesie tworzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych. W Polsce pacjenci z tą postacią choroby mają dostęp do terapii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

AMD to najczęstsza przyczyna nieodwracalnej utraty widzenia. Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, choroba ta dotyka 1,5 mln Polaków, a do 2020 r. liczba ta może sięgnąć 2 mln. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i