Taką pracownię ma tylko Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Taką pracownię ma tylko Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Pracownia Obrazowania Przedklinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym działa laboratorium obrazowania molekularnego wyposażone w dwa bardzo nowoczesne skanery do badań z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. Wyniki tych badań przekładają się na poprawę skuteczności leczenia chorych na nowotwory.

Otwarta 13 lutego Pracownia Obrazowania Przedklinicznego jest częścią Zakładu Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET. Dzięki grantowi naukowemu w wysokości ok. 14 mln zł uzyskanemu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyposażono ją w dwa nowoczesne systemy obrazowania przedklinicznego – PET połączony z tomografią komputerową oraz 7-teslowy rezonans magnetyczny. Umożliwiają one diagnostykę i śledzenie efektywności różnego rodzaju terapii stosowanych na modelach zwierzęcych.

– Zajmujemy się głównie terapiami celowanymi, ale także szeroko pojętą radio- i immuno-radioterapią. Wyniki obrazowych badań przedklinicznych przekładają się na poprawę skuteczności leczenia chorych na nowotwory, którym możemy zaproponować lepsze rozwiązania – podkreśla prof. Gabriela Kramer-Marek, kierownik Zakładu Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii.

Nowoczesne skanery nie wystarczą do prowadzenia precyzyjnych badań

Aparatura służąca do obrazowania to jednak za mało, aby można było prowadzić badania przedkliniczne. Do tego potrzebne są jeszcze inne zaawansowane urządzenia, takie jak licznuk promieniowania gamma, inkubatory, laminary, czy programy komputerowe wspomagające obróbkę obrazów. Bez nich nie byłaby możliwa bardzo precyzyjna ocena mechanizmów chorób i skuteczności nowych terapii. W te brakujące urządzenia z własnych środków doposażył nową prawnię gliwicki Instytut Onkologii. Otwierając ją 13 lutego, prof. Gabriela Kramer-Marek wyraziła nadzieję, że wraz z laboratoriami kontroli jakości produkcji i działem wdrożeń stanie się ona wiodącym ośrodkiem rozwoju radiochemii, badań translacyjnych i medycyny nuklearnej.

Produkcja radiofarmaceutyków na potrzeby pacjentów

W Zakładzie Radiofarmacji i Obrazowania Przedklinicznego PET poza Pracownią Obrazowania Przedklinicznego jest jeszcze kilka innych pracowni badawczo-rozwojowych oraz cyklotron wykorzystywany w działalności naukowej i klinicznej. Produkowane są w nim izotopy do diagnostyki PET – nieinwazyjnej techniki obrazowania, która dostarcza informacji m.in. o funkcjach metabolicznych komórek nowotworowych czy ekspresji antygenów, które mogą zmieniać się w czasie i przestrzeni.

– Oprócz fluoru 18 produkujemy na tarczach naszego cyklotronu także cyrkon 89 i skand 44 – mówi prof. Gabriela Kramer-Marek.

Radiofarmaceutyki produkowane w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach znajdują zastosowanie nie tylko w rutynowej diagnostyce chorób nowotworowych, lecz także w zaawansowanych badaniach klinicznych ukierunkowanych na ocenę odpowiedzi komórek nowotworowych na różne terapie. Dzięki połączeniu z zaawansowanymi metodami obrazowania molekularnego możliwe jest precyzyjne śledzenie dynamiki rozwoju guza, co przekłada się na szybszą identyfikację czynników warunkujących oporność na leczenie. W efekcie pozwala to na lepsze dostosowanie leków i zwiększenie skuteczności terapii przeciwnowotworowych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabawa z dzieckiem powinna być źródłem radości i edukacji

Zabawa z dzieckiem powinna być spontaniczna, przyjemna i dobrowolna. Dla dziecka to naturalny sposób odkrywania świata, a dla rodzica okazja do budowania pozytywnej relacji i wsparcia w rozwoju malucha.