Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Fot. pixabay.com

O tym, że praca w porze nocnej zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowej, otyłość oraz nowotwory wiadomo było już wcześniej, bo dowiodły tego badania naukowe. Do tej pory nie znaleziono jednak mechanizmu, który za to odpowiada.

Odpowiedź na to pytanie przyniosło dopiero badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie “Journal of Pineal Research”. W ramach tego badania grupę 14 ochotników poddano eksperymentowi, w którym połowa z nich przez trzy dni z rzędu pracowała w ciągu dnia w godzinach od 6.00 do 22.00, a druga połowa w godzinach nocnych, od 18.00 do 6.00. Następnie wszystkie osoby poddano 24-godzinnej obserwacji w warunkach laboratoryjnych w pozycji półleżącej, z ciągłą ekspozycją na światło. W tym czasie co trzy godziny pobierano im krew w celu oceny ekspresji genów odpowiedzialnych za naprawę DNA.

Naukowcy zauważyli, że osoby po trzech dniach pracy w godzinach nocnych miały zmieniony dobowy rytm aktywności genów odpowiedzialnych za naprawę uszkodzonego DNA. Autorzy pracy wskazują, że praca w godzinach nocnych rozregulowuje naturalne systemy naprawy uszkodzonego DNA w ludzkim organizmie, co może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com, Polska Liga Walki z Rakiem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.