Popękane naczynka to już nie problem

Popękane naczynka to już nie problem

Nie jesteś sama. Z trwałymi lub przejściowymi problemami z rozszerzonymi czy pękającymi naczynkami krwionośnymi zmaga się aż 60 proc. kobiet! Przeczytaj, jak możesz się z nimi rozprawić.

Czerwone plamki na skórze, zwłaszcza w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie, „pajączki”, rumieniec, który nie znika nawet gdy opadną emocje – to najczęstsze oznaki zbyt kruchych lub mało elastycznych naczynek.

Znajdujące się pod skórą naczynka krwionośne w naturalny sposób rozszerzają się i kurczą pod wpływem zmian temperatury czy tętna. Wiele osób zmaga się jednak z problemem  kruchych i mało elastycznych naczynek, które nie obkurczają się sprawnie, a niekiedy nie wytrzymują ciśnienia krwi i pękają.

Częstym problemem jest również tzw. cera naczynkowa – skóra bardzo cienka, płytko unaczyniona i wrażliwa na takie czynniki zewnętrzne jak wiatr czy wysokie i niskie temperatury. Jest szczególnie podatna na pojawianie się zaczerwień i „pajączków”, czyli pękniętych lub trwale rozszerzonych naczynek.

Na szczęście z zaczerwieniami można radzić sobie za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów. Co więcej, warto podjąć te działania nie tylko ze względu na estetykę, lecz także po to, by zapobiec rozwojowi trądziku różowatego, którego cechą charakterystyczną jest utrwalony rumień skóry.

Profilaktyka i pielęgnacja cery naczynkowej

Osoby zmagające się z problemem widocznych naczynek i zaczerwienienia skóry powinny wystrzegać się:

  • wystawiania skóry na promienie słoneczne oraz wizyt w solarium;
  • gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów;
  • chlorowanej i twardej wody;
  • wahań temperatury;
  • sauny i łaźni parowych, a także gorących kąpieli.

Niewskazane jest także używanie peelingów gruboziarnistych oraz kosmetyków o działaniu złuszczającym i wysuszającym (zawierających alkohol). Zamiast tego warto stosować delikatne kremy z filtrem, a zimą dodatkowo tłuste kremy, które staną się barierą dla mrozu. Pozytywny wpływ na stan cery naczynkowej będą mieć również kosmetyki zawierające witaminę C, która ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, a także z witaminą PP, ekstraktami z miłorzębu i arniki górskiej.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie bazy lub kremu CC w kolorze zielonym. Po kilku minutach pigment stapia się ze skórą, maskując zaczerwienienia i zapewniając ładny, jednolity koloryt cery.

Laserowe usuwanie “pajączków”

Kosmetyki i makijaż nie pomogą Ci w usunięciu pajączków czy rumienia, mogą jedynie zamaskować problem i zapobiec jego pogłębianiu. W pozbyciu się na stałe dolegliwości związanych z kruchymi i mało elastycznymi naczynkami pomogą zabiegi laserowe.

Dorota Kliszewska, ekspert laseroterapii z wrocławskiego Instytutu Medycyny Estetycznej DermaMed, podkreśla, że ważne jest, by wybrać optymalny rodzaj terapii laserowej. Lasery używane do leczenia zmian naczyniowych różnią się bowiem m.in. długością fal. Stąd ogromna rola diagnostyki, która pozwala na dobranie najlepszego rozwiązania.

W naszych gabinetach dysponujemy nie tylko dużym wyborem laserów naczyniowych, np. submilisekundowym laserem Nordlys czy laserem KTP, laserami diodowymi i Nd:Yag, lecz także zaawansowanymi urządzeniami diagnostycznymi – mówi Dorota Kliszewska.

Zabieg laserowy polega na wyłączeniu pękniętych naczynek z układu krwionośnego. Punktowo kierowana wiązka lasera powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynka. Po kilku tygodniach zostaje ono wchłonięte i nie pozostaje po nim żaden ślad. Z zabiegiem może wiązać się lekki dyskomfort, jednak nie powoduje wyłączenia z codziennej aktywności.

Ponieważ naczynka mogą mieć różną głębokość, średnicę i kolor, trzeba dobrać odpowiednią do pozbycia się ich metodę leczenia.

Inaczej leczy się rumień, popękane naczynka czerwone (tzw. teleangiektazje), a inaczej niebieskie żyłki. Dlatego ważne jest, żeby w ośrodku, w którym zechcesz się leczysz, był zestaw różnych laserów naczyniowych – tłumaczy Dorota Kliszewska.

Zabieg z użyciem lasera PR 530.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.