Od tego, co w jelicie zależy zdrowie i życie

Od tego, co w jelicie zależy zdrowie i życie

Zaburzenia mikrobiomu jelit są przyczyną wielu chorób, nie tylko układu pokarmowego. Coraz częściej mówi się o ich związku z chorobami psychicznymi i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Jelito to narząd o długości 8 m i powierzchni od 600 do 2 tys. mkw. Żyje w nim około 1 tys. różnych gatunków bakterii. Ich podstawową rolą jest trawienie dostarczonego pokarmu – w ciągu 75 lat życia człowieka są w stanie strawić nawet 30 ton żywności! Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Badacze wykazali, że ważąca około 2 kg mikrobiota jelitowa, nazywana również mikroflorą jelitową, wpływa na układy pokarmowy, immunologiczny, nerwowy oraz metabolizm organizmu. Dlatego coraz częściej szuka się w niej przyczyn różnych chorób.

Co sprzyja nieprawidłowościom w mikrobiomie jelit

Tempo życia i wszechobecny stres, zanieczyszczone środowisko, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i nadużywanie leków to czynniki zwiększające ryzyko dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia ilości oraz równowagi pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami znajdującymi się w jelitach. Osłabienie dobrych bakterii sprawia, że bariera jelitowa ulega rozszczelnieniu i oprócz białek pokarmowych do krwiobiegu przedostają się chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy i inne patogeny. W efekcie układ odpornościowy jest w stanie ciągłego pobudzenia, a w organizmie tworzy się przewlekły stan zapalny.

Dysbioza jelitowa może być przyczyną wielu chorób:

 • nawracających infekcji układu oddechowego oraz układu moczowo-płciowego,
 • chorób autoimmunologicznych (m.in. choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelita, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane),
 • alergii i nietolerancji pokarmowych,
 • atopowego zapalenia skóry,
 • astmy,
 • nowotworów,
 • chorób metabolicznych (otyłość, miażdżyca),
 • zespołu jelita nadwrażliwego,
 • zaparć, biegunek i wzdęć,
 • celiakii,
 • zaburzeń ze spektrum autyzmu,
 • depresji, schizofrenii.

Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy skład mikrobiomu jelitowego. Korzystne bakterie i równowaga mikrobiomu jelitowego to przede wszystkim zasługa zdrowego odżywiania. Kluczowa jest skrobia oporna, którą możemy dostarczyć dobrym bakteriom, jedząc niedojrzałe banany, płatki owsiane, zielony groszek, białą fasolę, soczewicę, schłodzony makaron czy ziemniaki w mundurkach.

W przypadku stwierdzonej dysbiozy jelitowej ważne jest uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne dostępne w postaci suplementów oraz spożywanie pokarmów, które takie bakterie zawierają, np. kiszonek, nabiału dobrej jakości (maślanka, jogurty).

Kiedy warto zbadać mikrobiom jelitowy

Badanie mikrobiomu warto przeprowadzić w przypadku stwierdzenia schorzeń, w których wykazano związek z jego nieprawidłowościami. Jednak biorąc pod uwagę, że praktycznie każdy człowiek jest narażony na dysbiozę jelitową, wykonanie takiego badania warto wziąć pod uwagę również przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka, specjalistka chorób wewnętrznych z poznańskiego Instytutu Mikroekologii, radzi, by w takiej sytuacji poddać się badaniu KyberKompaktPro.

Fot. Tomasz Adamaszek

Pozwala ono na oznaczenie zarówno bakterii korzystnie oddziałujących na organizm, jak również potencjalnie patogennych grzybów, w tym drożdżaków. Z interpretacji wyniku dowiemy się, jakie objawy mogą być związane z przerostem lub niedoborem konkretnych bakterii oraz jakie działania należy podjąć, aby zlikwidować zaburzenia– mówi dr Mirosława Gałęcka.

KyberKompaktPro jest kompleksowym badaniem mikroflory jelit, wykonywanym z próbki kału. To ilościowa i jakościowa diagnostyka bakterii oraz grzybów występujących w jelicie. Badanie ocenia występowanie oraz stopień ewentualnej dysbiozy w przewodzie pokarmowym. Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną (terapia mikrobiologiczna), opracowaną na podstawie zarówno uzyskanych wyników, jak i jednostki chorobowej stwierdzanej u pacjenta. Można je wykonać w Instytucie Mikroekologii oraz placówkach Laboratoriów Medycznych Synevo.

Schorzenia wynikające z dysbiozy jelitowej są coraz częstsze – ocenia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. nauki i rozwoju Laboratoriów Medycznych Synevo. – Nawiązanie współpracy z Instytutem Mikroekologii i wprowadzenie do oferty Synevo badania KyberKompaktPro, umożliwiającego diagnostykę tego typu zaburzeń, jest istotnym uzupełnieniem kompleksowej opieki diagnostycznej, jaką obejmujemy naszych pacjentów – dodaje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Niepłodność to problem kobiet i mężczyzn. Jakie czynniki o niej decydują?

Niewłaściwa jakość nasienia to przyczyna co najmniej 60