Leki przeciwnowotworowe są bardzo toksyczne

Leki przeciwnowotworowe są bardzo toksyczne

Fot. Freeimages.com

Wiele leków ratujących życie chorym na raka ma działanie kardiotoksyczne, inne niszczą nerki, wątrobę albo powodują trudne do leczenia zmiany skórne. Dlatego leczenie onkologiczne powinno się odbywać w ośrodkach mających duże doświadczenie w leczeniu powikłań związanych z chemio- i radioterapią, w ścisłej współpracy z lekarzami różnych specjalności, m.in. kardiologami.

Żaden lek, nawet dostępny bez recepty, nie jest w pełni bezpieczny. Każdy może spowodować jakieś powikłania, jednak w przypadku leków przeciwnowotworowych mogą one nawet zagrażać życiu.

Sztandarowym przykładem jest trastuzumab – nowoczesny lek stosowany w leczeniu raka piersi, który może doprowadzić do niewydolności serca. Dwa inne leki- sunitynib i sorafenib, ratujące życie chorym na raka nerki,  powodują nadciśnienie tętnicze, które również zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Niektóre leki cytostatyczne wykorzystywane w chemioterapii powodują niedotlenienie serca, dysfunkcję lewej komory serca, arytmię, powikłania zakrzepowo-zatorowe albo niebezpiecznie obniżają ciśnienie krwi. Przyczyną śmierci sporej grupy pacjentów onkologicznych nie jest nowotwór, ale np. zawał, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Efektem ubocznym leczenia przeciwnowotworowego są nie tylko powikłania kardiologiczne. Z danych Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badań Działań Niepożądanych Leków Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wynika bowiem, że ponad jedna trzecia wszystkich pacjentów, którym udaje się wyjść obronną ręką z wyniszczającej  organizm chemioterapii, cierpi z powodu bólu neuropatycznego. Dotyczy to zwłaszcza chorych, u których zastosowano bortezomib, taksany bądź alkaloidy barwinka różyczkowego (alkaloidy Vinca) – winkrystynę lub winblastynę.

Poważne, a do tego bardzo często nieprzewidywalne działania niepożądane mają również tzw. leki celowane (ukierunkowane molekularnie), uznane za przełom w leczeniu przeciwnowotworowym. Niektóre z nich powodują np. bardzo uciążliwe wielomiesięczne biegunki, trudne do leczenia zmiany skórne (zlokalizowane głównie w okolicach głowy i tułowia) czy zapalenie błon śluzowych o ciężkim przebiegu.

Na szczęście medycyna coraz lepiej sobie radzi z efektami ubocznymi leczenia chorób nowotworowych. Lekarze mają do dyspozycji leki, które je eliminują lub mocno ograniczają. Wymaga to jednak od nich ogromnej wiedzy i doświadczenia, które można zdobyć tylko pod okiem najlepszych nauczycieli w referencyjnych ośrodkach onkologicznych. Bardzo istotną rolę odgrywa również wnikliwa obserwacja pacjentów i skrupulatne zgłaszanie wszystkich działań niepożądanych pojawiających się w trakcie ich leczenia.

4 Comments

  1. Nie dodałaś, że chemioterapia powoduje spadek liczby białych krwinek, czasami tak znaczny, że leczenie trzeba przerwać, żeby pacjent nie zmarł w wyniku jego zastosowania.
    Zdarza się, że po naświetlaniach na głowę pacjent łysieje w brzydki sposób, czyli robi się łysy placek tylko tam, gdzie skóra była poparzona. Daje to efekty psychiczne, które dla pacjenta czasem są równie trudne do zniesienia.

    1. Mariola Marklowska-Dzierżak

      Basiu, bardzo dziękuję Ci za cenne uzupełnienie mojego wpisu. W ogóle nie napisałam o radioterapii, a przecież wiadomo, że powoduje poważne komplikacje. Kilkanaście lat temu głośno było o poparzeniu kilku kobiet chorych na raka piersi w trakcie naświetlań niesprawnym aparatem w Białymstoku. Czasem poparzenia są tak silne, że do końca życia pozostają po nich ogromne blizny.

    1. Mariola Marklowska-Dzierżak

      Dziękuję za link, to bardzo ciekawa historia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?