Eksperci: urlop jest tak samo ważny jak praca

Eksperci: urlop jest tak samo ważny jak praca

Fot. Pixabay.com

Prowadząc własną firmę, często zapominamy o potrzebie wypoczynku. Zawsze jest coś do zrobienia i każdy termin na wypoczynek jest nieodpowiedni. Przedsiębiorca często ma poczucie, że osobiście musi dopilnować biznesu, bo bez jego kontroli pracownicy nie będą wystarczająco wydajni. Efekt jest taki, że często jesteśmy przemęczeni, zestresowani i sfrustrowani, co bardzo źle odbija się nie tylko na naszej pracy.

Urlop jest tak samo ważny jak praca, dlatego powinien obowiązkowo znaleźć się w kalendarzu każdego przedsiębiorcy. Czas wolny, z dala od codziennych obowiązków, pobudza kreatywność i daje nową energię do działania. Zmęczenie, brak uśmiechu, to coś, co trudno ukryć przed klientami i pracownikami, a nie od dziś wiadomo, że wolimy pracować z osobami z pozytywną energią. Zamiast czekać na moment totalnego wyczerpania organizmu, warto zadbać o siebie i zaplanować wakacje.

Eksperci podkreślają, że odpoczynek jest niezbędny do sprawnego prowadzenia firmy. Pozwala spojrzeć na nią z innej perspektywy, a także zwiększa kreatywność. Ponadto, może stać się źródłem biznesowych inspiracji.

– Aby działać, potrzebujemy naładować baterie. Dlatego powinniśmy wręcz odwrócić kolejność: najpierw urlop, potem praca. Bez odpoczynku jest tak, jak bez snu – daleko nie zajedziemy. Wyjazdy i podróże to ponadto doskonała okazja, by zainspirować się, podpatrzeć, jak dana branża działa w innych krajach. Sama wiele idei na biznes zaczerpnęłam właśnie podczas urlopów – bez nich nie miałabym 70% moich pomysłów i 90% energii! – mówi Victoria Iwanowska, organizatorka Kongresu Dobrych Praktyk, CEO Small Step Matters i biura podróży Victoria Travel & Events oraz pomysłodawczyni portalu REDIWO.com, specjalizującego się w wyjazdach na workation.

Tomasz Kalko, coach, trener i mówca motywacyjny, powołuje się na przykład swoich rodziców, którzy prowadzili dochodowy biznes i bardzo ciężko pracowali. Jednocześnie nie potrafili odpoczywać. – Obserwując ich, wiedziałem, że chcę działać inaczej. Umysł, który jest zmęczony, nie jest kreatywny. Z tak pozornie drobnej rzeczy rodzą się poważne konsekwencje dla całej firmy. Przepracowani przedsiębiorcy nie mają energii potrzebnej do tego, by ich biznes rozwijał się i dobrze funkcjonował. Bardzo ważna jest umiejętność stworzenia swoistego ekosystemu pracy, w którym jest równowaga oraz miejsce na zadbanie o potrzeby swoje i swojej firmy – mówi.

Dobry przykład z góry

Pracownicy biorą przykład ze swoich przełożonych – jeśli widzą, że oni pracują bez wytchnienia, sami czują presję, by działać w podobny sposób. Warto więc być dobrym wzorem łączenia pracy z życiem prywatnym.

– Szef, który daje sobie przestrzeń na wypoczynek i czas z bliskimi oraz rozwijanie pozazawodowych pasji, daje dobry przykład swojemu zespołowi. Pokazuje w ten sposób, że sukces w biznesie nie wyklucza szczęścia w innych dziedzinach życia. Przedsiębiorca, który potrafi zostawić na tydzień lub dwa firmę bez bezpośredniego nadzoru to także dowód na to, że firma jest odpowiednio poukładana – są w niej zatrudnione odpowiedzialne osoby, które działają mimo braku bezpośredniego nadzoru – mówi Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

Jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?

Pandemia COVID-19 zmieniła nasz sposób funkcjonowania. Przez pracę zdalną nie mamy tak jasnego podziału na czas i przestrzeń zawodową oraz prywatną. Jakie to może rodzić konsekwencje?

– Ostatnie 1,5 roku i przejście na pracę hybrydową bądź całkowicie na pracę zdalną jeszcze bardziej zatarło granicę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Obecnie, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy odbudowy zdrowia psychicznego. Dostrzegam dużą potrzebę resetu, aby nabrać innej perspektywy do codziennych obowiązków i uświadomić sobie, że oprócz pracy są inne, ważniejsze aspekty życia. Równowaga pomiędzy nimi, paradoksalnie, podnosi jakość w każdym z nich – podkreśla Michał Wawiórko, prezes First Byte, właściciela marki Wizlink.

Eksperci, którzy prowadzą swoje firmy i mają bogate doświadczenie w zarządzaniu, są zgodni: odpoczynek w życiu przedsiębiorcy jest niezbędny do osiągnięcia zdrowego, spełnionego życia. Nie warto więc zwlekać z urlopem i już dziś zaplanować czas na odpoczynek. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.