W pierwszych 12 miesiącach życia dziecko bardzo dynamicznie się rozwija. Dobrze jest skonsultować je wówczas z fizjoterapeutą, który nie tylko oceni, czy ten rozwój jest prawidłowy, ale wdroży również odpowiednią terapię, jeśli okaże się to konieczne.
Oto przykład: w trakcie konsultacji 3-miesięcznego niemowlęcia fizjoterapeuta zdiagnozował asymetrię w obrębie głowy i tułowia oraz pojawiające się spłaszczenie w obrębie potylicy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoliło na wdrożenie odpowiedniej terapii, która zahamowała pogłębienie asymetrii oraz zapobiegła nieprawidłowemu rozwojowi dziecka.

Konsultacja z fizjoterapeutą umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w rozwoju niemowlęcia oraz podjęcie wczesnej interwencji. Stymulacja nieprawidłowych funkcji pozwala na zahamowanie rozwoju wielu zaburzeń oraz nie dopuszcza do pogłębienia trudności rozwojowych. Dzięki temu niemowlę może uzyskać możliwie najlepszy dla niego rozwój psychoruchowy.
Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze powody, dla których warto udać się z małym dzieckiem do fizjoterapeuty.
1. Ocena rozwoju niemowlęcia
Podczas konsultacji fizjoterapeuta przeprowadza z rodzicami wywiad medyczny oraz bada dziecko – sprawdza ilość i jakość prezentowanych wzorców ruchowych (takie konsultacje odbywają się m.in. w Paley European Institute). Na tej podstawie ocenia, na jakim etapie rozwoju jest dziecko oraz czy mieści się w normach.
Jeżeli u niemowlęcia, które wymaga wsparcia w rozwoju, nie przeprowadzimy odpowiednio wcześnie terapii fizjoterapeutycznej, może to skutkować opóźnieniem psychoruchowym, co w późniejszych latach może doprowadzić do wad postawy.
2. Nauka prawidłowej pielęgnacji niemowlaka
Na konsultacji fizjoterapeuta udziela rodzicom instruktażu z zakresu odpowiedniej pielęgnacji dziecka – podnoszenia, przewijania, obracania, odkładania – oraz wspierania jego rozwoju w zależności od jego potrzeb. Podczas konsultacji fizjoterapeuta rozwiewa także wszelkie wątpliwości rodziców i odpowiada na wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące rozwoju dziecka. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze podjęcie ewentualnej terapii, która jest wstanie wspomóc rozwój psychoruchowy dziecka.
3. Zaplanowanie odpowiedniej terapii
Gdy fizjoterapeuta stwierdzi nieprawidłowości w rozwoju dziecka, opracowuje plan terapeutyczny. Jeśli zaistnieje potrzeba wsparcia niemowlęcia ćwiczeniami, fizjoterapeuta dobierze je indywidualnie do potrzeb i odpowiednio zaplanuje, dbając o komfort i bezpieczeństwo niemowlęcia. Na takich ćwiczeniach fizjoterapeuta stymuluje rozwój dziecka, a także odpowiednio je aktywizuje, wywołuje prawidłowy ruch i dba o prawidłową symetryczną postawę ciała malucha.