Antykoncepcja szyta na miarę

Antykoncepcja szyta na miarę

Jeszcze niedawno antykoncepcja długoterminowa uważana była w Polsce za metodę przeznaczoną dla dojrzałych kobiet i takich, które urodziły już swoje dziecko (dzieci). Zgodnie z aktualnymi wytycznymi towarzystw naukowych zajmujących się tzw. zdrowiem reprodukcyjnym, w tym Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, może ona stanowić jedną z opcji, z których mogą korzystać również młode kobiety niebędące jeszcze matkami. O tym, która z metod antykoncepcji będzie najlepsza dla każdej z nas, powinnyśmy decydować wspólnie z lekarzem, a nie zdawać się wyłącznie na jego wybór.

– To my, kobiety, decydujemy o tym, kiedy chcemy zajść w ciążę i kiedy chcemy rodzić – podkreśla prof. Violetta Skrzypulec-Ciszek, ginekolog położnik, endokrynolog i seksuolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skuteczność różnych metod antykoncepcji jest zróżnicowana – największą (ponad 99 proc.) mają podskórne implanty hormonalne, długo działające (powyżej 30 dni) zastrzyki domięśniowe miedziane wkładki wewnątrzmaciczne i wewnątrzmaciczne systemy hormonalne. Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych, pierścieni dopochwowych, krótko działających zastrzyków domięśniowych i pigułek antykoncepcyjnych szacuje się na 88-94 proc., natomiast w przypadku środków plemnikobójczych, prezerwatyw i krążków dopochwowych nie przekracza ona 82 proc. Oczywiście na skuteczność antykoncepcji wpływa  wiele czynników, takich jak np. przyjmowanie antybiotyków, ciężar ciała, palenie papierosów, ale również regularność stosowania. Ten ostatni czynnik jest bardzo istotny m.in. w doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z badań wynika bowiem, że nawet sześciu na dziesięć kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne zdarza się nie przestrzegać schematu ich przyjmowania. Średni błąd, jak obliczono, wynosi 2,6 tabletki na cykl.

Zamiast wpadać w panikę za każdym razem, kiedy przydarzy nam się zapomnieć o przyjęciu tabletki, aplikacji środka plemnikobójczego albo wymianie plastra, może warto pomyśleć o metodzie, która uwolni nas od reżimu regularnego stosowania? Taką metodą jest długoterminowa antykoncepcja (wewnątrzmaciczna wkładka miedziana, wewnątrzmaciczny system hormonalny, podskórny implant hormonalny, domięśniowy zastrzyk długo działający). Nie dość, że ma ona najwyższą skuteczność, to na dodatek  uwolni nas na kilka lat od stresu związanego z koniecznością regularnego stosowania innych metod zapobiegania niechcianej ciąży. A jeśli zdecydujemy się na dziecko, możemy w każdej chwili z niej zrezygnować.

Okazuje się jednak, że “antykoncepcja po polsku” rządzi się swoimi prawami. Mimo istnienia wielu różnych metod, co trzecia Polka – jak wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia w październiku 2013 r. – nie stosuje żadnej, a najpopularniejszą formą planowania rodziny pozostają prezerwatywa (30 proc. wskazań ankietowanych) i tabletki antykoncepcyjne (23 proc. wskazań). Wiedza na temat nowoczesnej antykoncepcji długoterminowej jest niewielka, a pochodzi głównie z Internetu (47 proc.). Lekarze są dopiero na drugim miejscu (45 proc.), choć powinni być naszymi doradcami. Miejmy nadzieję, że to się zmieni…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?