5 kroków do życia w zgodzie z naturą

5 kroków do życia w zgodzie z naturą

Żyjemy szybko, intensywnie i nie martwimy się zazwyczaj o to, co będzie za kilka bądź kilkanaście lat. Czas to zmienić.

Może przypadający dzisiaj Światowy Dzień Ziemi jest odpowiednim momentem na zrobienie pierwszego kroku.

Wprowadzenie zdrowych i proekologicznych nawyków do swojego życia nie jest łatwe – początkowo pochłania więcej czasu i często może wprowadzić w zakłopotanie. Są jednak proste metody na to, by w naszym życiu zagościła świadomość ekologii i znaczenia surowców naturalnych. W ten sposób poprawimy nie tylko stan naszej planety, ale również własne samopoczucie w tym trudnym czasie, kiedy większość czasu spędzamy w czterech ścianach.

1. Segreguj śmieci – to łatwe

Najprostszy i zarazem najtrudniejszy do zrealizowania cel. Mówi się o nim dużo, jednak wiele osób woli zapłacić więcej za wywóz odpadów zmieszanych, niż postawić w swojej kuchni oddzielne kosze. Tymczasem segregacja wcale nie jest skomplikowana – zajmie Ci dosłownie kilka minut więcej dziennie, a pozostawisz po sobie zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Warto pogłębiać swoją wiedzę na temat segregacji oraz tego, gdzie wrzucać niektóre odpady.

2. Nie kupuj na zapas

Unikniesz dzięki temu marnowania żywności i gromadzenia zapasów, które z czasem tracą swoje właściwości i termin przydatności. Żyjemy w czasie pandemii i jak najrzadziej staramy się wychodzić, jednak do planowania tygodniowych zakupów też musimy podchodzić z rozsądkiem i jeszcze dokładniej sprawdzać daty przydatności do spożycia. Nie ma potrzeby generowania produkcji i składowania produktów w domowej spiżarce. Bezsensowne gromadzenie nie służy nikomu, a już na pewno nie naszej planecie.

3. Zamień chemiczne detergenty na naturalne środki czyszczące

Innowacyjne wyciągi z roślin mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne chemiczne płyny, spraye czy mydła. Posiadają dokładnie takie same właściwości czyszczące, a dodatek chociażby wyciągu z pestek grejpfruta usuwa także bakterie i grzyby, jak również ich zarodniki. Takie produkty znajdziesz np. w ofercie nowej polskiej marki BeSymbio. Ich niezwykłe właściwości są również zamknięte w szkle, co dodatkowo doceni Matka Natura.

4. Wspieraj lokalny biznes

Polski rynek obfituje w świetne marki, firmy czy fabryki. Kupując polskie produkty, zmniejszasz potrzeby importu, a co za tym idzie – transportu, który pozostawia bardzo duże ilości dwutlenku węgla w naszej atmosferze. Dodatkowo, dajesz pracę i możliwość zarobku otaczającym Cię biznesom – w czasie pandemii to szczególnie ważne.

5. Ogranicz ilość plastiku

To staje się coraz prostsze, dzięki świadomości firm, które zamieniają m.in. opakowania plastikowe naturalnymi. A co Ty możesz zrobić?

  • Butelkowaną wodę zamień na zdatną do picia kranówkę.
  • Zabieraj ze sobą bawełniane torby na zakupy, a w aucie miej zawsze “rezerwową skrzynkę”, gdybyś nie zabrała wielorazówek.
  • Nie kupuj ogórków, cukinii czy cytryn owiniętych w folię, zapakuj je w bawełniany woreczek.
  • Nieprzetworzony ponownie plastik rozkłada się nawet ponad 1000 lat, a jego cząsteczki przedostają się do mórz i oceanów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

15.09, Stadion Narodowy: próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek

Miłośnicy jabłek spotkają się 15 września o godz. 13.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, podczas pikniku z okazji Narodowego Dnia Sportu. Planowana jest tam próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek.