Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

- Styl życia
Fot. Pixabay.com

Kobiety po pięćdziesiątce, podobnie jak ich młodsze koleżanki, są otwarte na zmiany, bardzo świadome oraz ciekawe świata. Chciałyby się rozwijać i poszerzać kompetencje zawodowe. Nie boją się zmiany pracy.

Takie są wyniki badania „Polko, odważ się na zmiany”, przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Promedica24 wśród 400 Polek w wieku 25-64 lat. Zrealizowano je w dniach 5-7 lipca 2017 roku.

Jaka jesteś kobieto z pokolenia baby boomers?

Jak pokazuje raport z badania IQS, aż 82 proc. kobiet z pokolenia baby boomers (po 50. roku życia), jest zainteresowanych podróżami. Co ciekawe, chęć poznawania świata rośnie wraz z wiekiem – w grupie kobiet w wieku 25-34 lat jedynie 55 proc. interesuje się podróżowaniem.

Pomimo największej otwartości na samodzielne spędzanie wakacji, kobiety po pięćdziesiątce nie są typem samotniczek i cenią sobie życie w otoczeniu bliskich. W porównaniu z młodszymi kobietami, częściej deklarowały, że mają wielu przyjaciół i znajomych (63 proc. vs 55 proc.). Są też bardziej otwarte na zmianę partnera życiowego.

Badanie, które przeprowadziliśmy, potwierdziło naszą tezę, że Polki są otwarte na zmiany, i to na bardzo wielu płaszczyznach. To, co szczególnie nas zainteresowało, to fakt, że kobiety po pięćdziesiątce nie pozostają w tyle, a wręcz wyprzedzają młodsze koleżanki i bardziej niż one poszukują przestrzeni do życiowych zmian. Zwróciliśmy uwagę na to, że osiem na dziesięć Polek czuje się średnio osiem lat młodziej, niż wynikałoby to z ich metryki, czyli przewrotnie mówiąc: im starsze, tym młodsze” – komentuje Agnieszka Niedziela z Promedica24.

Od 35. roku życia dwukrotnie wzrasta odsetek kobiet polegających tylko na sobie. Samodzielność w podejmowaniu decyzji charakteryzuje w największym stopniu kobiety po pięćdziesiątce, zaś w najmniejszym dwudziesto- i trzydziestolatki. Kobiety z pokolenia baby boomers podejmują samodzielnie decyzje znacznie częściej (66 proc.), niż te z pokolenia Y (kobiety w wieku 25-34 lat). Aż 74 proc. ankietowanych kobiet 55+ wierzy, że trzeba dużo pracować, aby osiągnąć sukces w życiu. Co ciekawe, ponad połowa z nich deklaruje, że wiele rzeczy robi spontanicznie, bez wcześniejszego planu.

Obecne 55-60-latki to kobiety, które w sposób całkowicie świadomy przeżyły zmiany ustrojowe w naszym kraju i start w dorosłe życie musiały dostosować do nowych okoliczności. To były niełatwe lata, dostępność takich dóbr jak możliwość studiowania, nauki języków obcych czy podróżowania była bardzo niska, stąd część kobiet żałuje niewykorzystanych w tym zakresie możliwości. Kobiety z pokolenia baby boomers praktycznie zawsze postawią siebie na ostatnim miejscu, wcześniej priorytetem są dla nich dzieci, dom, praca. W momencie, kiedy większość z tych obowiązków odejdzie, np. kiedy dzieci się usamodzielnią, to nagle otwiera się dla kobiet przestrzeń na zrobienie czegoś dla siebie: podróże, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, naukę języków obcych – komentuje Marta Rybicka z IQS.

Samodzielne i gotowe na zmiany

Kobiety w każdym wieku są otwarte na zmiany, szczególnie w sferze zawodowej. Chciałyby podnosić swoje umiejętności i rozwijać kompetencje zawodowe. Jednym z obszarów, które kobiety niezależnie od wieku chciałyby zmienić w swoim życiu, jest edukacja: zdobywanie wykształcenia, czy nauka języków obcych. Satysfakcja z życia zawodowego ma dla Polek duże znaczenie – 42 proc. badanych pragnie znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę. Polki w każdym wieku chciałyby dbać o zdrowie.

Osiem na 10 kobiet uważa, że emigrować można w każdym wieku. Aż 40 proc. kobiet deklaruje chęć podjęcia pracy sezonowej za granicą w sytuacji konieczności podreperowania budżetu domowego. Prawie połowa ankietowanych (43 proc.) byłaby skłonna przeprowadzić się za granicę na kilka miesięcy. Kobiety deklarują również otwartość na „drobne szaleństwa”, chcą dbać o siebie nie tylko w aspekcie duchowym, ale również wizualnym. Chciałyby również poprawić wygląd oraz pozbyć się kompleksów (48 proc.).

Polki są otwarte na zmiany, a zmiany, których pragną, często oscylują wokół ich osobistego rozwoju, pracy, wykształcenia. Można przypuszczać, że wraz z doświadczeniem życiowym wyraźniej dostrzegają rolę samorealizacji, otwierają się na nowe, chcą robić rzeczy, których wcześniej nie mogły bądź nie miały odwagi robić. Polki nie do końca są zadowolone ze swojego wyglądu. Są gotowe na metamorfozę, chciałyby poprawić coś w swoim wyglądzie, poczuć się piękniejsze” – mówi Maria Malicka, psycholog z IQS.

W ramach badania zapytano Polki, co zmieniłyby w swoim życiu, gdyby miały taką możliwość. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło chęci podróżowania (52 proc.). Blisko połowa badanych (48 proc.) wyraziła potrzebę zdobycia wykształcenia, zmiany obecnego kierunku oraz nauki języków obcych. Według 81 proc. respondentek w każdym wieku można być aktywną zawodowo.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Seks na spontanie smakuje inaczej

Odpowiednio dobrana antykoncepcja wpływa na jakość życia seksualnego