Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Fot. Pixabay.com

Zdrowe żywienie i aktywność fizyczna znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na większość nowotworów, a w przypadku osób, które już zachorowały – zwiększają skuteczność leczenia przeciwnowotworowego.

Mówiono o tym podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbył się dzisiaj w Warszawie.

Eksperci podkreślali, że coraz więcej wiadomo o mechanizmach rozwoju raka, jego silnych związkach z otyłością i rakotwórczych substancjach obecnych w żywności. Cały czas przybywa nowych dowodów naukowych potwierdzających związek między stylem życia a rozwojem nowotworów złośliwych, które są przyczyną jednej czwartej wszystkich zgonów w Polsce.

II Narodowy Kongres Żywieniowy
Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Na podstawie aktualnej wiedzy naukowej wiemy już, że nawet połowy zachorowań na nowotwory można by uniknąć dzięki zdrowemu żywieniu i aktywności fizycznej. Oczywiście w walce z epidemią nowotworów dużo zależy też od dostępności i jakości diagnostyki oraz specjalistycznej opieki medycznej – powiedział prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, organizatora kongresu.

Najnowsze raporty i doniesienia naukowe, m.in. International Agency for Research on Cancer (IARC) potwierdzają, że jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju raka jest otyłość, zwłaszcza brzuszna. Badania epidemiologiczne, kliniczne, a także z zakresu patofizjologii i genomiki potwierdzają, że nadmierna masa ciała jest istotnym czynnikiem ryzyka 14 najczęściej występujących nowotworów. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem BMI (body mass index) oraz wielkością obwodu talii bądź otłuszczeniem ciała określonym metodą rezonansu magnetycznego.

Głównym mechanizmem, poprzez który nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje nowotwory złośliwe, są przewlekłe zapalenia, zaburzenia w syntezie i działaniu czynników wzrostu, hiperinsulinemia oraz zaburzenia hormonalne. Poza tym stwierdzono, że otyłość, podobnie jak niedożywienie, zmniejsza szanse na skuteczne leczenie choroby nowotworowej, natomiast zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał, udar, nadciśnienie tętnicze), pogarsza jakość życia chorych i zwiększa ryzyko ich zgonu – stwierdził prof. Mirosław Jarosz.

Również brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka. W przypadku niektórych nowotworów nawet o 30-40 proc. Tymczasem, jak podkreślali eksperci, Polacy są leniwym narodem, nie lubimy się ruszać. Pod względem aktywności fizycznej zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Za nami są tylko mieszkańcy południa Europy.

Szczegóły już wkrótce. Śledźcie moje wpisy 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?