Zdrowe żywienie: wiedzieć nie znaczy umieć

Zdrowe żywienie: wiedzieć nie znaczy umieć

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Dziewięciu na dziesięciu Polaków wie, że sposób odżywiania istotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, ale tylko co trzeci odżywia się prawidłowo – wynika z badania przeprowadzonego na przełomie września i października 2017 roku na zlecenie firmy Danone.

Podczas dzisiejszej debaty “Odżywianie a zdrowie” eksperci zastanawiali się nad metodą skutecznej promocji zbilansowanej diety, czyli takiej, która zawiera wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach. Dieta większości Polaków taka nie jest.

Ścierają się w niej dwa ekstrema – niedobory z nadmiarem – podkreśliła prof. Jadwiga Charzewska, kierownik Samodzielnej Pracowni Epidemiologii Żywienia Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Co to znaczy? Że spożywamy za dużo cukru, soli i tłuszczu, a za mało białka, witamin i składników mineralnych, zwłaszcza błonnika, wapnia i żelaza. A konsekwencją nieprawidłowego odżywiania są problemy zdrowotne.

WHO: 80 chorób ma związek z dietą

Według dr n. med. Anny Cybulskiej, gastroenterologa, aż 12 mln Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi. I nie chodzi tylko o nadwagę i otyłość, cukrzycę typu 2 czy nadciśnienie tętnicze, ale również próchnicę zębów, osteoporozę i nowotwory (zwłaszcza żołądka, jelita grubego, odbytnicy, piersi i prostaty).

Mamy “renesans” chorób zapalnych jelit – stwierdziła dr Anna Cybulska.

Debata “Żywienie a zdrowie” w Centrum Prasowym PAP. Fot. PAP/Rafał Guz.

Okazuje się, że 75-80 proc. wszystkich chorób ma swoje źródło w nieprawidłowej diecie (i braku aktywności fizycznej), a tylko kilkanaście procent ma podłoże genetyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia istnieje co najmniej 80 chorób, które mają bezpośredni związek z dietą. Zalicza się do nich również zaburzenia odżywiania, miażdżycę i niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Zdrowa mama – zdrowe dziecko

Prof. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, podkreśla, że programowanie metaboliczne i żywieniowe zaczyna się już w życiu płodowym, a kluczowe dla zdrowia dziecka w przyszłości jest jego odżywianie przez pierwsze tysiąc dni ciąży. Tymczasem, jak wynika z ubiegłorocznego badania, tylko 54 proc. matek karmi swoje dzieci piersią przez pierwsze pół roku, z czego tylko 6 proc. karmi je wyłącznie piersią.

Im dzieci są większe, tym są gorzej odżywiane. Jedzą za dużo węglowodanów i zbyt kaloryczne posiłki (zamiast 1000-1100 kcal dziennie – 1400 kcal), przez co szybko przybierają na wadze. Co ósme dziecko w Polsce ma nadwagę lub jest otyłe. Otyłość w wieku 6 lat jest w 25 proc. przypadków zwiastunem otyłości w wieku dorosłym, a otyłość w wieku 12 lat zwiększa to ryzyko do 75 proc. Z powodu nagromadzenia tkanki tłuszczowej już we wczesnej młodości może rozwinąć się zespół metaboliczny (nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, cukrzyca typu 2 i otyłość), a w wieku dojrzałym – otyłość i choroby układu krążenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?