Zakaz opalania się w solariach dla osób niepełnoletnich

Zakaz opalania się w solariach dla osób niepełnoletnich

Fot. Pixabay.com

Dziś (16 lutego) zaczęła obowiązywać Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Wprowadza ona zakaz opalania się w urządzeniach emitujących promieniowanie UV dzieciom i młodzieży do lat 18.

Zgodnie z ustawą zakazana jest również promocja i reklama takich usług. Ponadto na gabinety, które je oferują, nałożono obowiązek informowania o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV. Nad przestrzeganiem przepisów czuwać będzie Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jeśli inspektorzy tej służby stwierdzą łamanie prawa, mogą nałożyć karę do 50 tys. zł.

Jak już informowaliśmy TUTAJ, osoby korzystające z solarium bardzo często nie zdają sobie sprawy, że emitowane przez to urządzenie sztuczne promieniowanie ultrafioletowe aż siedmiokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. A szczyt zachorowań na ten najbardziej złośliwy spośród wszystkich nowotworów skóry przypada średnio już po około 10 latach od przyjęcia przez skórę dawki promieniowania UV w kabinie opalającej.

Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zgadzają się, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 proc. – przestrzega resort zdrowia.

Według Komisji Europejskiej na rozwój czerniaka w związku z korzystaniem z solarium narażone są zwłaszcza osoby posiadające liczne piegi i znamiona, o o bardzo jasnej karnacji łatwo ulegającej oparzeniom, rudych lub blond włosach i niebieskich oczach  (według szacunków dotyczy to około 70 proc. Polaków) oraz mające predyspozycje do wystąpienia czerniaka potwierdzone obciążonym wywiadem rodzinnym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?