Witaminy w nadmiarze mogą być szkodliwe

Witaminy w nadmiarze mogą być szkodliwe

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przekroczysz dopuszczalnej dawki witamin i minerałów, dostarczaj je organizmowi wraz z pożywieniem. Przyjmowanie suplementów i preparatów wielowitaminowych może być niebezpieczne, jeśli robimy to bez umiaru.

To prawda, że niektóre osoby mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Należą do nich na pewno sportowcy, osoby stosujące restrykcyjną dietę odchudzającą, kobiety w ciąży, chorzy przewlekle, osoby w podeszłym wieku. Niedobory witamin i minerałów powinno się uzupełniać, odpowiednio się odżywiając. Nic bowiem nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej, dostosowanej do naszych potrzeb diety.

Tyle teoria, bo w praktyce bardzo często okazuje się, że nie mamy czasu albo wiedzy, żeby samodzielnie przygotować posiłki zawierające właściwe proporcje wszystkich składników. Bardzo często jemy “na mieście”, nie zastanawiając się, czy to, co wędruje do naszego żołądka, jest zdrowe. Kupujemy gotowe produkty do odgrzania w mikrofalówce, pochłaniamy kebaba lub hamburgera, bo ciągle brakuje nam czasu. Tak skomponowany jadłospis na pewno nie zapewnia nam niezbędnych ilości witamin i mikroelementów. Brakuje w niej przede wszystkim witamin z grupy B, witamin C i D, a także jodu (mimo że od wielu lat jod jest w Polsce dodawany do soli kuchennej), selenu i magnezu.

Podejmując decyzję o uzupełnieniu niedoborów za pomocą witamin i minerałów z apteki, trzeba mieć świadomość, że preparat wielowitaminowy nie przyniesie nam oczekiwanych efektów, ponieważ zawiera co prawda różnorodne składniki, ale każdego tylko trochę. Lepiej wybrać kapsułki czy tabletki zawierające w swoim składzie to, czego nam brakuje, a więc np. witaminę C (przyda się jesienią, kiedy spadnie nam odporność), witaminę D czy magnez.

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że przedawkowując niektóre witaminy i minerały, można się narazić na poważne problemy zdrowotne. Przykłady?

Nadmiar witaminy A może skutkować utratą apetytu, owrzodzeniami na skórze, łysieniem, obrzękiem powiek, krwotokiem, zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem mięśni, a u kobiet w ciąży boże być przyczyną uszkodzenia płodu.

Przekroczenie zalecanej dawki witaminy D grozi uszkodzeniem serca, nerek, płuc, naczyń krwionośnych, zachorowaniem na kamicę nerkową.

Witamina K w nadmiarze w znaczący sposób podwyższa ryzyko wystąpienia groźnego dla życia zakrzepu.

Zbyt duża ilość wapnia w organizmie może doprowadzić do rozwoju kamicy nerkowej, a u pacjentów odwodnionych lub z upośledzoną funkcją nerek może hamować wchłanianie innych niezbędnych pierwiastków.

Nadmiar fluoru może zwiększać ryzyko złamań kości.

Tak jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w tym względzie należy się kierować zdrowym rozsądkiem, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza lub farmaceuty. Łykanie garściami witamin i minerałów nie sprawi, że staniemy się od razu zdrowsi, a może być tak samo szkodliwe jak bezrefleksyjne faszerowanie się lekami dostępnymi bez recepty, które są akurat reklamowane w telewizji lub kolorowych magazynach.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?