Wielkie Badanie Wzroku w Vision Express

Wielkie Badanie Wzroku w Vision Express

Fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że 65 proc. Polaków od ponad roku nie było u okulisty, a 16 proc. nie odwiedziło go ani razu?

Takie są wyniki badania opinii publicznej, zrealizowanego w dniach 6-9 lutego 2018 roku przez firmę IQS na zlecenie Vision Express. Wzięło w nim udział 850 osób. 26 proc. źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a ponad 70 proc. zadeklarowało, że nieobce jest  im uczucie „piasku w oczach” (74 proc.), czy zaczerwienienie oczu (78 proc.). Tak niewinne z pozoru problemy, jeśli je zbagatelizujemy, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu wzroku, który dostarcza naszemu mózgowi aż 83 proc. informacji o otaczającym nas środowisku.

Wielu z nas zaczyna interesować się wzrokiem dopiero po pojawieniu się zaburzeń ostrości wzroku lub gdy zacznie nam doskwierać ból, podrażnienie czy zaczerwienienie oczu. A wtedy na profilaktykę może już być za późno – mówią specjaliści.

Nie lekceważ swoich oczu

Badanie wzroku nie boli, a pozwala zdiagnozować wiele poważnych chorób. Jedną z nich jest cukrzyca, której powikłaniem są m.in. zmiany w małych naczyniach znajdujących się w siatkówce oka. Okulista, po podaniu leku rozszerzającego źrenicę i ocenie dna oka, może wykryć u pacjenta zmiany typowe dla cukrzycy.

Innym przykładem jest miażdżyca – choroba układu krwionośnego. Badając dno oka, okulista kontroluje również stan naczyń siatkówki, która odzwierciedla ogólną kondycję naszego organizmu.

Okulista jest w stanie wykryć również niedokrwistość (anemię), której objawy zazwyczaj potwierdza się w laboratorium analitycznym badaniem krwi. Alternatywą dla tego badania jest mniej inwazyjna i bezbolesna metoda – badanie oczu. To dobra wiadomość zwłaszcza dla hemofobów, czyli osób odczuwających lęk przed widokiem, pobieraniem i badaniem krwi. Badanie z użyciem oftalmoskopu oszczędzi im konfrontacji z obiektem ich strachu, a w większości przypadków pozwoli zdiagnozować przewlekłą chorobę powodującą wiele uciążliwych dolegliwości.

Szybkie rozpoznanie wielu chorób pozwoli zapobiec ich niebezpiecznym następstwom, uniknąć niepotrzebnych kosztów leczenia w zaawansowanym stadium, a także poprawi jakość życia. Badanie oka z zastosowaniem oftalmoskopu, zwanego inaczej wziernikiem ocznym, może przed tym uchronić – potwierdzają zgodnie okuliści i kardiolodzy.

Zbadaj wzrok i bądź zdrów!

W ramach ogólnopolskiej kampanii Wielkie Badanie Wzroku, w ponad 180 salonach optycznych Vision Expresst w całej Polsce, do końca marca można zbadać oczy bez kolejki i skierowania. Badanie kosztuje tylko 9 zł. Można się na nie zapisać, wypełniając formularz dostępny na stronie www.WielkieBadanieWzroku.pl

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Jakość wielu badań mikroskopowych woła o pomstę do nieba

Patomorfologia jest dla specjalistów zajmujących się leczeniem chorób