Szkodliwa rtęć nadal tkwi w naszych zębach

Szkodliwa rtęć nadal tkwi w naszych zębach

Fot. pixabay.com

W krajach Unii Europejskiej wypełnienia amalgamatowe (zawierające rtęć) będą zakazane po 2030 roku, ale lepiej pozbyć się ich już teraz. Dlaczego?

Amalgamaty składają się z metali ciężkich. Ich opary przenikają do tkanek organizmu i odkładają się w nich. Są one szczególnie niekorzystne dla osób z wrażliwym organizmem i niestabilnym układem odpornościowym – mówi lek. stom. Damian Nasulicz z Europejskiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prestige Dent, członek International Academy of Oral Medicine & Toxicology.

Aby uniknąć dalszego przenikania oparów metali ciężkich do organizmu, warto czym prędzej usunąć wypełnienia amalgamatowe. Należy jednak pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu dentystycznego, w którym stosuje się bezpieczną procedurę pozwalającą zminimalizować ryzyko wchłonięcia rtęci podczas zabiegu.

Najważniejszym aspektem procedury, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza stomatologa, jest ochrona przed wdychaniem oparów rtęci w czasie zabiegu. W naszej klinice zapewniamy ją, podając pacjentowi tlen i odpowiednio wentylując gabinet. Podczas zabiegu stosowane są wysoko wydajne urządzenia zasysające, a śluzówka jest w odpowiedni sposób zabezpieczona i odizolowana od środowiska jamy ustnej – mówi Damian Nasulicz.

W takich warunkach dentysta w specjalny sposób oczyszcza ząb z amalgamatu i zakłada w jego miejsce nowe, biokompatybilne wypełnienie.

O szkodliwości i toksycznym działaniu wypełnień amalgamatowych jako pierwsza poinformowała w 2008 roku amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. XX wieku, a w Szwecji w latach 90. XX wieku podjęto decyzję o usunięciu amalgamatów z zębów wszystkich Szwedów.

W połowie marca 2017 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ograniczenia stosowania rtęci w Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi wytycznymi z jej stosowania ma się stopniowo wycofywać m.in. sektor stomatologiczny. Definitywnie wypełnienia amalgamatowe mają zniknąć z gabinetów stomatologicznych do 2030 roku.

Również sami pacjenci wykazują się coraz większą świadomością na temat znaczenia zdrowego stylu życia i wpływu różnych czynników na zdrowie i życie. Te kwestie oraz względy estetyczne coraz częściej motywują pacjentów do usunięcia wypełnień amalgamatowych.

Źródło: Newsrm.tv 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.