Są już szczepionki przeciwko grypie!

Są już szczepionki przeciwko grypie!

- Aktualności
Fot. Pixabay.com

Rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciwko grypie. Nowe szczepionki trafiły już do przychodni i aptek. Jeśli nie chcesz zachorować, zaszczep się!

Z początkiem września na rynku pojawiają się szczepionki, których skład aktualizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy będzie możliwe skorzystanie z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych, które w swoim składzie zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B, dzięki czemu zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zaszczepienie się szczepionką czterowalentną zaleca się wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, które chcą uniknąć zachorowania i nie mają przeciwwskazań do szczepienia.

Szczepienie przeciw grypie to pewnego rodzaju ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem, jakim jest grypa. Ubezpieczenia tego najbardziej potrzebują osoby  szczególnie narażone na jej konsekwencje, czyli seniorzy, osoby chorujące przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży. Rezygnując ze szczepienia, podejmują takie ryzyko, jak osoba, która nie ubezpiecza domu, mieszkając na terenie zalewowym, czy kierowca zawodowy, który nie ubezpiecza swojego samochodu. Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami – przypomina dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. 

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem zaostrzenia chorób przewlekłych i wystąpienia innych powikłań, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli czy mięśnia sercowego, ze śmiercią włącznie. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba. Mimo to grypa jest ciągle lekceważona. Raport „Ocena bodźców i barier dla szczepień przeciw grypie w Polsce”, opracowany w 2016 roku przez GfK, pokazuje, że 33 proc. Polaków uważa, iż w przypadku osób zdrowych szczepienie przeciw grypie nie jest konieczne. Tyle samo respondentów uznało, że ryzyko zachorowania na grypę jest u nich minimalne nawet bez zaszczepienia się.

Wszystkie instytucje zdrowia publicznego na świecie, w tym Centra Kontroli i Prewencji Chorób (The Centers for Disease Control & Prevention, CDC), Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP), czy Światowa Organizacja Zdrowia, rekomendują coroczne szczepienia przeciw grypie, ponieważ jak dotąd nie odkryto żadnej skuteczniejszej metody zapobiegania grypie i jej powikłaniom. Dlatego namawiamy: zaszczep się i zabezpiecz siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

Idealny zabieg dla mężczyzny jest jak dobrze skrojony garnitur