Ruszyła kampania poświęcona żywieniu pozajelitowemu

Ruszyła kampania poświęcona żywieniu pozajelitowemu

Zwiększanie wiedzy i świadomości Polaków o tym, jak istotne jest żywienie ludzi chorych, jakie problemy mogą się z nim wiązać i jak sobie z nimi radzić, to cel ogólnopolskiej kampanii społecznej #FeedThemAll – Żywienie bez granic, poświęconej problemom żywienia pozajelitowego. Honorowy patronat nad nią objął rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inicjatorkami i organizatorkami kampanii są dietetyczki Zuzanna Zaczek i Zuzanna Przekop, które zamierzają promować wiedzę na temat żywienia pozajelitowego nazywanego również żywieniem parenteralnym. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię dr hab. Jacek Sobocki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, żywienie pozajelitowe oznacza  dostarczanie energii oraz wszystkich niezbędnych do życia składników pokarmowych, czyli: białka, węglowodanów, tłuszczów, makro- i mikroelementów, witamin oraz wody – drogą dożylną.

“Tę formę żywienia stosuje się, gdy pacjent nie jest w stanie odżywiać się drogą fizjologiczną, czyli drogą przewodu pokarmowego, albo gdy takie odżywianie jest niewystarczające. Jest to istotny element terapii ratującej pacjentów przed niedożywieniem i śmiercią głodową. Nazywane jest kolejnym kamieniem milowym w medycynie – obok fundamentalnych dla niej osiągnięć, takich jak: aseptyka i antyseptyka, znieczulenie ogólne i antybiotyki” – tłumaczył dr hab. Jacek Sobocki.

Konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolską kampanię społeczną #FeedThemAll – Żywienie bez granic w Hajoty Press Club w Warszawie. Na zdjęciu: Zuzanna Przekop, Zuzanna Zaczek i dr hab. Jacek Sobecki.

Wśród osób, które nie są w stanie odżywiać się doustnie są m.in. chorzy na nowotwory, nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), z zespołem krótkiego jelita, przetoką przewodu pokarmowego, niedożywione. Takim osobom Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje przygotowywane dla nich indywidualne mieszanki żywieniowe, które są podawane dożylnie i trafiają bezpośrednio do poszczególnych narządów wewnętrznych, z pominięciem przewodu pokarmowego.

Dla pacjentów, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu, mieszanki żywieniowe dostosowane do ich potrzeb przetaczane są w domu. Warunkiem jest jednak założenie centralnego cewnika i odpowiednie przeszkolenie. Przetaczanie mieszaniny żywieniowej trwa 14-20 godzin na dobę. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje preparaty i sprzęty niezbędne do przygotowania i podaży mieszaniny metodą grawitacyjną (jak kroplówka). W praktyce oznacza to jednak, że po podłączeniu worka z mieszaniną pacjent jest „przykuty do stojaka” przez kolejnych kilkanaście godzin, bo do prawidłowego przepływu mieszaniny niezbędne jest, aby worek znajdował się wyżej niż wkłucie.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem są pompy infuzyjne, które regulują tempo podaży pokarmu – dzięki nim można umieścić worek z mieszaniną w specjalnym plecaku i zyskać mobilność. Tyle że NFZ nie refunduje pomp dorosłym pacjentom, a koszt takiego urządzenia to około 3 tys. zł. Do tego dochodzi koszt zakupu dostosowanych do pompy worków i drenów łączących worek z cewnikiem. Worki i dreny są jednorazowe, co oznacza, że codziennie trzeba założyć nowy zestaw kosztujący 20 zł.

W zdobywaniu pomp i zestawów starają się pomagać pacjentom fundacje i stowarzyszenia, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Chorych Żywionych Pozajelitowo i Dojelitowo w Warunkach Domowych (PERMAF), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Pacjentów Leczonych Żywieniowo „Mogę Żyć”, Stowarzyszenie Apetyt na Życie, czy Fundacja „Linia Życia”.

W ramach kampanii #FeedThemAll – Żywienie bez granic, której kluczowym elementem mają być publikowane na Facebooku i Instagramie filmiki pokazujące w przystępny sposób różne aspekty związane z żywieniem pozajelitowym, zbierane będą fundusze na zakup pomp do żywienia pozajelitowego oraz niezbędnego do ich wykorzystania sprzętu. Zostaną one przekazane Fundacji Linia Życia, wspierającej pacjentów żywionych pozajelitowo.

19 maja 2018 roku z udziałem ekspertów od żywienia pozajelitowego w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana “Żywienie bez granic”.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?