Reumatyzm ma również młodą twarz

Reumatyzm ma również młodą twarz

Siedem dni – w takim czasie osoba z podejrzeniem choroby reumatycznej powinna trafić do gabinetu reumatologa na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, a w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w ciągu 12 tygodni powinno rozpocząć się jej leczenie. Tymczasem w Polsce od wystąpienia pierwszych objawów RZS do wizyty u reumatologa mija średnio aż 35 tygodni, a niektórzy pacjenci czekają na nią nawet ponad dwa lata! Zanim otrzymają diagnozę i rozpocznie się ich leczenie, mijają kolejne tygodnie. Ogólnopolskie stowarzyszenie “3majmy się razem”, organizator kampanii edukacyjnej “Reumatyzm ma młodą twarz”, postawiło sobie za cel zwiększenie świadomości na temat chorób reumatycznych i ich konsekwencji. Zamierza również obalić mit, że są to choroby osób starszych. A środowisko reumatologów opracowało rekomendacje, które trzeba jak najszybciej wdrożyć, żeby poprawić dostęp osób dotkniętych chorobami reumatycznymi do diagnostyki i leczenia.

“W reumatologii na przestrzeni ostatnich lat dokonał się jeden z największych przełomów w medycynie. Zmiany te związane są z opracowaniem innowacyjnych terapii, które dały pacjentom na skuteczniejsze leczenie tych chorób” – czytamy we wstępie do raportu “Wczesna diagnostyka chorób reumatycznych – ocena obecnej sytuacji i rekomendacje zmian”, wydanego przez Instytut Reumatologii w Warszawie. Autor tych słów, a zarazem dyrektor Instytutu, dr Piotr Bednarski, przypomina jednocześnie, że kluczowym czynnikiem, który wpływa na rokowanie pacjenta, jest czas, jaki upływa od wystąpienia u niego pierwszych objawów choroby do rozpoczęcia efektywnej terapii. “Jeżeli czas ten ulega wydłużeniu, dochodzi do nieodwracalnych zmian i niepełnosprawności” – pisze.

Zgodnie z wytycznymi European League Against Rheumatism (EULAR) od wystąpienia pierwszych objawów choroby reumatycznej o podłożu zapalnym do rozpoczęcia skutecznego leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 12 tygodni. Czas ten nazwany został przez specjalistów “oknem terapeutycznym”.

W Polsce ten 12-tygodniowy termin nie jest przestrzegany. Podobnie jak nie jest przestrzegana zasada, zgodnie z którą chorzy przynajmniej przez rok powinni mieć zagwarantowane wizyty kontrolne u reumatologa co trzy miesiące, a nie dopiero po półtora roku, jak się niestety często zdarza. Z powodu narzuconych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nieprzystających do potrzeb limitów często nie mają dostępu do niezbędnych badań diagnostycznych, np. do rezonansu magnetycznego.

– Mamy szansę na uzyskanie długiej remisji i ochronienie narządów wewnętrznych pacjenta, jeśli choroba zostanie u niego rozpoznana wcześnie, i będzie to właściwe rozpoznanie – podkreślają reumatolodzy. I dodają, że leczenie chorób reumatycznych powinno być dostosowane do ich przebiegu, co w naszym kraju z powodu barier administracyjnych często nie jest możliwe. I długo jeszcze takie pozostanie, jeśli do opieki reumatologicznej nie zostaną wprowadzone konkretne zmiany proponowane przez środowisko reumatologów.

***

Choroby reumatyczne dotykają juz 30-40 proc. mieszkańców Unii Europejskiej.  Mają charakter przewlekły i powodują uszkodzenie narządu ruchu.

Najbardziej powszechną z nich jest choroba zwyrodnieniowa stawów, natomiast najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są choroby zapalne stawów, zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów i spondyloartropatie (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i zapalenie stawów towarzyszące przewlekłym zapalnym chorobom jelit), na które cierpi 1-3 proc. społeczeństwa.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?