Polski wynalazek może pomóc dzieciom z SMA

Polski wynalazek może pomóc dzieciom z SMA

Projektant Bartłomiej Gaczorek i producent desktopowych drukarek 3D Sinterit wspólnie stworzyli urządzenie pozwalające dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) poruszać rękoma, rysować i bawić się.

Za pomocą drukarki Sinterit Lisa działającej w technologii SLS przygotowali niedrogie i proste w obsłudze ramię egzoszkieletu, nadające się do użycia bezpośrednio po wyciągnięciu z pudełka. Pomysł budowy takiego urządzenia wypłynął bezpośrednio od rodziców chorych dzieci, którzy nie mogli znaleźć odpowiedniego rozwiązania ani w Polsce, ani za granicą.

Bartłomiej Gaczorek ze spółki Crystal Cave przystąpił do pracy nad nim po telefonie matki 3-letniego Krzysia chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Chłopczyk testował wcześniej inne projekty egzoszkieletu, ale żaden z nich  się nie sprawdził. Projektant kształt swojego prototypu konsultował na każdym etapie procesu projektowania zarówno z rodzicami Krzysia, jak i dwójki innych chorych dzieci, brał też pod uwagę opinie profesjonalistów – lekarzy i fizjoterapeutów.

Okazało się, że przy tym projekcie najlepiej sprawdzają się wydruki wykonywane w technice SLS – nie tylko w trakcie przygotowywania testowych wersji urządzeń, ale także na etapie produkcji właściwych, unikatowych i „szytych na miarę” części egzoszkieletu.

Zdecydowałem się produkować poszczególne elementy ramienia egzoszkieletu w technologii SLS ze względu na zintegrowaną strukturę tego rodzaju wydruków, wysoką precyzję, dowolność formy oraz jednoczesną lekkość i dużą wytrzymałość materiału. Bardzo ważnym czynnikiem był dla mnie komfort użytkowania sprzętu, który w tym przypadku znacznie przewyższa wydruki wykonane przez drukarki FDM. Co więcej, koszty produkcji elementów w technologii SLS za pomocą drukarki Sinterit Lisa są znacznie niższe niż w przypadku korzystania z przemysłowych drukarek dostępnych na rynku. Właśnie dlatego wybrałem ten sprzętwyjaśnił Bartłomiej Gaczorek.

Sukces projektu, którego celem było udostępnienie chorym dzieciom urządzenia zapewniającego im jak najwyższy komfort życia, uzależniony był również od wyboru właściwych narzędzi do pracy przy modelu. Specjalne oprogramowanie Autodesk Fusion 360 pozwoliło dokładnie przeanalizować system ruchów i zoptymalizować kształty części egzoszkieletu, zanim zostały one wydrukowane w technice SLS z lekkich, trwałych i nietoksycznych materiałów. Technologia 3D pozwala na tworzenie gotowych, ruchomych elementów, dzięki czemu ostateczna postać modelu składa się z niewielu części.

Rdzeniowy zanik mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA) to rzadka, dziedziczna choroba nerwowo-mięśniowa, która atakuje nerwy odpowiedzialne za działanie mięśni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?