Polki bardziej świadome swoich oczekiwań wobec seksu

Polki bardziej świadome swoich oczekiwań wobec seksu

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Dla nas, kobiet, seks jest istotny, ale nie najważniejszy w życiu. I wcale nie stronimy od masturbacji, która również daje nam rozkosz. Zwiększa się nasza aktywność seksualna i mamy w tym względzie coraz większe potrzeby. Nie znaczy to jednak, że zaczynamy wcześniej współżyć.

Już po raz trzeci pod kierownictwem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza zostało przeprowadzone badanie dotyczące seksualności Polek. Na podstawie jego wyników powstał raport, który zostanie opublikowany na początku 2017 r., ale co nieco z jego treści zostało już ujawnione uczestnikom konferencji prasowej, zorganizowanej 15 grudnia 2016 r. w Warszawie.

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, z 1992 i 2005 r., aktualne dowodzą, że Polki są bardziej otwarte i szczere. Częściej przyznajemy się do masturbacji (uprawia ją co druga z nas), o której wcześniej nie bardzo chciałyśmy rozmawiać, chętniej też mówimy o tym, że pobudzamy się różnymi narzędziami  (np. wibratorem). Z kolei rzadziej wskazujemy na stosunek seksualny, pobudzenie łechtaczki czy pobudzenie mieszane i stosunek oralny jako sposób osiągania orgazmu. Chętniej też, niż dotychczas, przyznajemy się do większej liczby partnerów, z którymi uprawiałyśmy seks.

Dla prof. Lwa-Starowicza ważne jest, że rewolucja obyczajowa u kobiet, którą przewidywał już wiele lat temu, nie odbywa się ze szkodą dla ich związków. Dotyczy głównie seksu. Co zaskakujące, w tegorocznym badaniu “ujawniła się rodzina nieheteronormatywna”, czyli wzrósł odsetek pań, które otwarcie przyznają się do swojej orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna. Zaskakujące jest jednak dla niego, że mimo coraz większej świadomości swoich oczekiwań i wymagań wobec seksu, nadal naszą ulubioną pozycją seksualną pozostaje pozycja klasyczna. Od lat nie zmieniają się też metody antykoncepcji.

Tegoroczne badanie pokazało, że młodym dziewczętom wcale nieśpieszno do inicjacji seksualnej. Do rozpoczęcia współżycia przed 15. rokiem życia przyznało się zaledwie 3,3 proc. badanych (w 2005 r. było to 13,8 proc., a w 1992 r. – 34,9 proc.).

To bardzo zaskakujące, że mimo wcześniejszego dojrzewania, Polki zaczynają współżyć później. Wiele z nich po 20. roku życia – przyznaje prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Na pytanie, co może być przyczyną opóźnionej inicjacji seksualnej, prof. Lew-Starowicz mówi, że prawdopodobnie to, że seks nie jest już dla młodych ludzi “owocem zakazanym”. Poza tym istnieje wiele form pośrednich, takich jak petting czy zaawansowane pieszczoty, które dla wielu par mogą być alternatywą dla klasycznego współżycia kojarzącego się z penetracją pochwy.

Badanie “Seksualność Polek 2016” zostało sfinansowane przez firmę Polpharma.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?