Nie ma dowodów na szkodliwość pola elektromagnetycznego

Nie ma dowodów na szkodliwość pola elektromagnetycznego

Fot. Pixabay.com

Na temat wpływu pola elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie krąży wiele mitów. Żadna z dotychczasowych tez nie została jednak potwierdzona badaniami naukowymi.

W maju w Sterdyni odbyło się trzydniowe sympozjum naukowe „Human and Field: Submission or Interaction”, poświęcone oddziaływaniu fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. Do udziału w nim zaproszono światowej klasy ekspertów, którzy od lat prowadzą badania nad różnymi konsekwencjami oddziaływania pól elektromagnetycznych. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Michael Giersig z Freie University w Berlinie, na co dzień zajmujący się polem wytwarzanym przez telefony komórkowe oraz dr Haim Mazar z Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU, organizacji wspierającej ONZ, porównujący standardy oddziaływania fal w różnych rejonach świata. Żaden z prelegentów nie potwierdził tezy o szkodliwym działaniu fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie.

Do tej pory oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi omawiano w oderwaniu od badań i analiz, a jego potencjalne konsekwencje stały się łatwym łupem politycznych i ekologicznych rozgrywek. W rezultacie, wokół tematu nagromadziło się wiele mitów i kontrowersji – przekonuje Agnieszka Ślósarska, prezes firmy ATDI Polska, która wspólnie z Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zorganizowała sympozjum.

Naukowcy byli zgodni co do tego, że zjawisko elektrofobii obserwowane jest na całym świecie i staje się coraz bardziej powszechne, choć jak zaznaczył dr Haim Mazar, nie ma naukowego uzasadnienia. Ludzie, którzy zgłaszają się z problemami zdrowotnymi o podłożu neurologicznym, zwykle upatrują przyczyn tych problemów w niekorzystnym oddziaływaniu pól elektromagnetycznych, bo podlegają silnej sugestii niesprawdzonych opinii.

Brak rzetelnych informacji na temat fal radiowych sprawił, że ich oddziaływanie uznawane jest za „niewyjaśnione” i często mylnie klasyfikowane jako szkodliwe, podczas gdy najczęściej jest obojętne – stwierdzili naukowcy.

Jednocześnie podkreślili, że potrzebne są dodatkowe badania, które odpowiedzą na pytanie, czy fale elektromagnetyczne mogą mieć jakiś wpływ na nasze DNA i czy można wykorzystać ich możliwości np. w leczeniu nowotworów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?