Najwyższa pora na detoks

Najwyższa pora na detoks

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Czas urlopów dobiegł już końca. Najwyższa pora, by zapomnieć o niezdrowych wakacyjnych zachciankach, a zająć się oczyszczaniem organizmu z toksyn i przywróceniem jelitom właściwego rytmu pracy.

Odpowiedzialność za zakłócenie perystaltyki, czyli prawidłowych skurczów jelit, leży po stronie złej diety. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności, a także codzienne menu obfitujące w cukry i tłuszcze nasycone, a pozbawione warzyw i owoców oraz naturalnego błonnika pokarmowego, sprawia, że organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonowaćtłumaczy Monika Honory, ekspert ds. żywienia.

Dla kogo detoks?

Regularne oczyszczanie organizmu jest tak samo potrzebne układowi trawiennemu, jak zabiegi pielęgnacyjne dla skóry. Dzięki tzw. detoksykacji można pozbyć się z organizmu toksyn i nagromadzonych zanieczyszczeń, które codziennie dostają się do przewodu pokarmowego wraz z pożywieniem, napojami, czy wdychanym powietrzem.

Usuwanie toksyn z organizmu powinno się wykonywać przynajmniej raz na trzy miesiące, najlepiej
na przełomie pór roku. Na kilkudniowy detoks w szczególności powinny zdecydować się osoby narażone na stres, prowadzące nieregularny tryb życia oraz palące, nadużywające alkoholu i pijące dużo kawy. Oczyszczanie organizmu nie jest jednak dla wszystkich. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1, anemią, niewydolnością nerek lub wątroby, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Jak zabrać się za oczyszczanie organizmu

Choć warzywa i owoce stanowią podstawę prawidłowego żywienia i większość znanych diet detoksykacyjnych opiera się właśnie na spożywaniu ich – w postaci surowej lub w formie soków – przez kilka dni z rzędu, według Moniki Honory niekoniecznie jest to najlepsza droga do usunięcia toksyn z organizmu. Dlaczego?

Spożywanie wyłącznie surowych jarzyn i owoców w nadmiarze wychładza oraz osłabia organizm. W sokach czy popularnych smoothies owoce i warzywa są miksowane razem, a powinny być serwowane w osobnych posiłkach – wyjaśnia Monika Honory.

Dużo lepsze, zdaniem ekspertki, są warzywa gotowane. W ten sposób dostarczamy bowiem organizmowi składników odżywczych z innych produktów, a jednocześnie czujemy się dłużej syci. W efekcie mamy siłę, aby aktywnie działać cały dzień. Gotowane posiłki w dużej mierze wpływają na oczyszczenie przewodu pokarmowego. Tym, którzy chcą przywrócić organizmowi równowagę, polecane są szczególnie posiłki półpłynne.

Nic nie zastąpi zupy

Zupy, najlepiej przygotowywane bez kostek rosołowych, gotowych bulionów i przypraw
z ogromną ilością glutaminianu sodu, są bardzo cennym źródłem witamin i składników odżywczych. Co ważne, zaspokajają również zapotrzebowanie na błonnik. Idealnie wpasowują się w kurację oczyszczającą organizmu. Jak pokazuje wiele badań, produkty gotowane nie są pozbawione składników odżywczych. Najbardziej narażone na temperaturę są bowiem witamina C oraz kwas foliowy, natomiast wszystkie pozostałe składniki utrzymują się na rozsądnych poziomach. W niektórych przypadkach ich poziomy wzrastają podczas gotowania. Przykładem są pomidory – pod wpływem gotowania wzrasta ilość zawartego w nich likopenu, związku zmniejszającego m.in. ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.

Aby zminimalizować utratę składników mineralnych i witamin, należy skrócić czas gotowania warzyw, tak aby były al dente.

Słyszałam wiele opinii, że zupy są nudne. Otóż zaskoczę was – nie są! Możemy dodawać do nich tak naprawdę wszystko, co chcemy: kasze, makarony, ryż, mięso. Osobiście, przygotowując jakąkolwiek zupę, zawsze odpowiadam sobie na pytanie: na co dziś mam ochotę? – mówi Monika Honory.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.