Masło czy margaryna?

Masło czy margaryna?

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia oraz Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzili, ile szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans mieści się w dostępnych na rynku produktach do smarowania i pieczenia.

Analizie poddano 50 najlepiej sprzedających się na rynku produktów tłuszczowych, zawierających zarówno tłuszcze trans pochodzenia naturalnego (z mleka), jak i przemysłowego. Wśród nich znalazły się: miękkie margaryny kubkowe, miksy tłuszczowe, masła oraz margaryny do pieczenia.

Wyniki badań ekspertów dowodzą, że zawartość tłuszczów (izomerów) trans wynosi odpowiednio:

  • w masłach – od ok. 2 proc. do 3 proc.;
  • w miękkich margarynach kubkowych – od około 0,1 proc. do 1,1 proc., co oznacza, że praktycznie tłuszcze trans są w nich nieobecne,
  • w miksach tłuszczowych – od około 0,2 proc. do 5 proc.
  • w margarynach dostępnych w postaci kostek do pieczenia – od 0,1 proc. do 22 proc.

Jeśli chodzi o zawartość innych kwasów, najwięcej nasyconych zawiera masło (do 68 proc. wszystkich kwasów tłuszczowych), a najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych – miękkie margaryny kubkowe (nawet do ok. 80 proc. wszystkich kwasów tłuszczowych).

Spośród przebadanych produktów margaryny miały najkorzystniejszy dla zdrowia profil kwasów tłuszczowych. Zawierały najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, a najmniej nasyconych i izomerów trans. 95 proc. przebadanych próbek zawierało tłuszcze trans na poziomie nieprzekraczającym 1 proc., a tylko jedna nieznacznie go przekroczyła.

Wyniki badań pokazują, że większość dostępnych w Polsce miękkich margaryn jest produkowana metodami pozwalającymi uzyskać stałą konsystencję tłuszczów, bez tworzenia się izomerów trans i utraty cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych – mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia, w ramach rozpoczętej właśnie kampanii edukacyjnej “Poznaj się na tłuszczach”, chcą uwrażliwić konsumentów i producentów żywności na konsekwencje zdrowotne obecności tłuszczów trans  w diecie Polaków oraz na konieczność zwracania uwagi na zawartość tych tłuszczów w kupowanych produktach. Zachęcają do uważnego czytania etykiet i eliminowania z codziennego menu tych produktów, które nie służą naszemu zdrowiu.

Źródło: Newsrm.tv

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?