Lepiej wykształceni żyją dłużej i są zdrowsi

Lepiej wykształceni żyją dłużej i są zdrowsi

Fot. Pixabay.com

Mimo że odsetek osób z wykształceniem wyższym znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach, to jednak w przypadku mężczyzn jest on nadal niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej. Za to kobiety są lepiej wykształcone w porównaniu ze średnią w UE.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ stan zdrowia Polaków i Polek, a także przeciętna długość trwania naszego życia, jak wynika z tegorocznego raportu “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, przygotowanego i opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, zależy w największym stopniu właśnie od poziomu wykształcenia.

Według danych GUS za 2015 rok, przeciętna długość trwania życia mężczyzn w Polsce wyniosła 73,6 lat. To o ponad 4 lata mniej w porównaniu ze średnią unijną i aż o 7 lat mniej niż w Szwecji. Przeciętna długość trwania życia dla kobiet to 81,6 lat – o 2 lata mniej niż wynosi średnia dla UE i niespełna 5 lat mniej niż we Francji. Gdyby jednak porównać przeciętną długość trwania życia Polek w dobrym zdrowiu, czyli w sprawności, to okazuje się, że w porównaniu z kobietami w innych krajach UE żyjemy nieco dłużej.

Taka długość życia, jaką cieszą się obecnie mężczyźni w Polsce, w Unii Europejskiej została osiągnięta już 15 lat tamu.  My jesteśmy w stanie osiągnąć średnią europejską dopiero około 2025 roku. W przypadku kobiet te różnice są mniejsze, ich sytuacja zdrowotna jest dużo lepsza niż mężczyzn i prawdopodobnie przeciętna długość ich życia zrówna się z przeciętną europejską już około 2020-2021 roku – mówi prof. Bogdan Wojtyniak, wicedyrektor NIZP-PZH, redaktor naczelny raportu.

Stan zdrowia i długość życia, jak podkreśla prof. Wojtyniak, są bardzo silnie uwarunkowane czynnikami społecznymi, w tym poziomem wykształcenia, który jest bardzo miarodajnym wskaźnikiem. Dane zebrane w raporcie świadczą jednoznacznie o tym, że Polacy z wykształceniem wyższym mają przed sobą do przeżycia co najmniej 12 lat więcej niż ci, którzy swoją edukację zakończyli na szkole gimnazjalnej lub podstawowej.

To przecież przepaść – komentuje prof. Bogdan Wojtyniak, dodając, że w przypadku kobiet różnica jest niewielka.

Warto dodać, że mężczyźni z dyplomem wyższej uczelni żyją tylko nieco krócej od kobiet, ta różnica nie przekracza 5 lat. Inaczej jest w przypadku mężczyzn z podstawowym, gimnazjalnym czy nawet średnim wykształceniem – oni żyją aż o 11 lat krócej niż kobiety z tym samym wykształceniem.

Poziom wykształcenia ma wpływ również na wiele parametrów zdrowotnych. Przykładem jest otyłość, która wśród kobiet lepiej wykształconych występuje dwukrotnie rzadziej niż wśród kobiet gorzej wykształconych. Ciekawostką jest to, że lepiej wykształceni Polacy (kobiety i mężczyźni) częściej sięgają po warzywa i owoce, niż obywatele innych krajów europejskich, mimo że średnie spożycie warzyw i owoców jest u nas ciągle jeszcze niższe niż w UE.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.