Leki z apteki są bezpieczne

Leki z apteki są bezpieczne

Fot. pixabay.com

W Polsce nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku sprzedaży sfałszowanych leków w miejscach nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną.

Miejscem dystrybucji podrabianych produktów leczniczych nie są działające legalnie apteki (stacjonarne i internetowe), punkty apteczne ani hurtownie farmaceutyczne, lecz bazary, siłownie, sex-shopy i sklepy nielegalnie sprzedające leki w Internecie – tłumaczy Bernard Wilkosz, prezes Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED.

Słowa prezesa POLFARMED-u potwierdza Główny Inspektorat Farmaceutyczny. „Problem leków sfałszowanych w legalnym obrocie jak na razie nie dotyczy Polski – prowadzone przez narodowe laboratoria badania leków pobranych z aptek, punktów aptecznych oraz hurtowni farmaceutycznych nie wykazały do tej pory obecności leków sfałszowanych w tych miejscach” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Kupuj leki tylko z apteki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że w sprzedaży na terenie Polski mogą znajdować się tylko produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub przez Radę czy Komisję Europejską. „Każdy produkt leczniczy musi przejść przez proces rejestracji, w którym to oceniane jest jego bezpieczeństwo, jakość i skuteczność. To oznacza, że zarówno skuteczność leku, jak i jego bezpieczeństwo muszą być potwierdzone. W procesie rejestracji zatwierdzane są druki informacyjne, takie jak Charakterystyka Produktu Leczniczego, ulotka dla pacjenta i oznakowania opakowań, stanowią one integralną część pozwolenia na dopuszczenie do obrotu każdego produktu leczniczego” – podkreśla GIF.

Jeśli chcesz sprawdzić, które leki zostały dopuszczone do obrotu na terenie Polski, zajrzyj na stronę http://www.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/rpl.html

I pamiętaj, że bezpieczne są jedynie leki dostępne w legalnym łańcuchu dystrybucji, czyli
w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych, które na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego mogą prowadzić również wysyłkową sprzedaż leków bez recepty.

Jak taką internetową aptekę odróżnić od nielegalnie działającego sklepu ze sfałszowanymi lekami?

Na głównej stronie internetowej apteki powinno widnieć wspólne logo ustanowione przepisami Unii Europejskiej. Kliknięcie we wspólne logo odsyła automatycznie do strony potwierdzającej, że dana apteka działa legalnie – przypomina Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. – Legalnie działające apteki internetowe są powiązane z aptekami stacjonarnymi i podlegają pełnej kontroli Inspekcji Farmaceutycznej” – dodaje.

Listę legalnie działających aptek internetowych znajdziesz na stronie www.gif.gov.pl

W Internecie aż roi się od podróbek

Najwięcej, bo aż 50 proc. sfałszowanych leków, sprzedawanych jest za pośrednictwem Internetu. Nieświadomi tego pacjenci, korzystając z przypadkowych stron internetowych, zarejestrowanych często np. w krajach azjatyckich, zamawiają różne leki, w tym wydawane wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Kupują je, nie zdając sobie sprawy, że są one pozbawione substancji czynnej albo zawierają w swoim składzie zbyt małą jej ilość. Nierzadko znajdują się w nich również różne zanieczyszczenia, a nawet substancje czynne niedopuszczone do obrotu o nieznanym mechanizmie działania. Biorąc pod uwagę, że najczęściej fałszowane są leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji, chorób psychicznych, kardiologicznych czy nowotworowych, nawet jednorazowe przyjęcie takiego produktu może być bardzo niebezpieczne.

Apelujemy do pacjentów, aby w trosce o własne bezpieczeństwo nie korzystali
z nielegalnych źródeł dystrybucji leków. Sprzedaż na bazarach, w sex-shopach, siłowniach, klubach fitness, sklepach z odżywkami dla sportowców oraz za pośrednictwem nielegalnie działających sklepów w Internecie jest całkowicie zabroniona – przypomina Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?